Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 08.06.2020

PUNKTY: 0

0

0

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Wybrałem to zadanie, ponieważ uważam że, przeprowadzenie demokratycznych wyborów online w Polsce jest możliwe. Tym bardziej że, obecnie na świecie panuje pandemia, a internet stał się częścią naszego życia.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Głównymi zasadami prawa wyborczego są: powszechność wyborów, tajność, równość i bezpośredniość. Zasady te muszą być spełnione, aby wynik wyborów był zgodny ze standardami demokratycznymi. W bardzo wielu krajach przeprowadzane są głosowania elektroniczne. Np. w dalekiej Brazylii od 2000 roku głosuje się za pomocą elektronicznych maszyn umieszczonych w lokalach wyborczych. Nowoczesne metody liczenia głosów od dawna stosują również i kraje europejskie takie jak: Niemcy, Holandia, Szwecja, Francja, czy Estonia. Jest tam możliwość głosowania za pomocą stacjonarnych i mobilnych terminali internetowych. Jednak nie wszędzie taki system okazał się idealny.

Zalety:

  • możliwość głosowania bez udania się do lokalu wyborczego
  • możliwość głosowania z każdego miejsca na świecie
  • większa wygoda głosowania dla osób niepełnosprawnych ruchowo
  • szybka możliwość przeliczania głosów
  • proekologiczne i tańsze

Wady:

  • konieczność silnego uwierzytelnienia osoby głosującej
  • brak zachowania całkowitej bezpośredniości i tajności
  • zagrożenia terrorystyczne i hakerskie

 

Moim zdaniem przeprowadzenie wyborów online w Polsce z punktu widzenia technologicznego jest możliwe przy opracowaniu odpowiedniego, bezpiecznego systemu. Jednak uważam, że temat ten wzbudza w naszym kraju wiele kontrowersji. Dlatego politycy powinni podejmować więcej dyskusji i działań przybliżających nas do zmiany systemu wyborczego.


Linki do stron:

https://polskatimes.pl/elektroniczne-glosowanie-staje-sie-swiatowa-norma-wyniki-wyborow-sa-znane-juz-po-kilku-godzinach/ar/3655712

https://softonet.pl/publikacje/poradniki/Glosowanie.przez.internet-dlaczego.jeszcze.nie.w.Polsce.Korzysci.i.zagrozenia.zwiazane.z.wyborami.elektronicznymi,1383

https://www.wosna5.pl/zasady_prawa_wyborczego


Kacper Protas

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Tak, podczas realizacji zadania uświadomiłem sobie jak wiele państw na świecie przeprowadza elektroniczne wybory. Szczególnie zainteresowałem się Estonią, która jako młode państwo demokratyczne, wprowadziło i udoskonalało tą metodę.


Podobało Ci się

Komentarze

Brak dodanych komentarzy.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś