Jak media mówią o koronawirusie?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 29.05.2020

PUNKTY: 1

2

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? 

Postanowiliśmy przystąpić do realizacji zadania „Jak media mówią o koronawirusie?”. Świat ogarnęła pandemia, wszyscy zastanawiają się, co przyniesie jutro, nikt nie planuje przyszłości, większość nawet wakacji. W takich warunkach łatwo siać dezinformację i destabilizować świat na każdym polu. Temat pandemii elektryzuje, paraliżuje i budzi strach. Dlatego właśnie chcieliśmy zbadać, jak media przekazują informacje na temat pandemii i walki z nią. W Polsce twarzą tej walki jest z pewnością minister zdrowia Łukasz Szumowski i to jego działania mają bezpośredni wpływ na kondycję epidemiologiczną Polski.

Realizując zadanie pracowaliśmy w grupie, na platformie internetowej. Odkryliśmy, że naszą mocną stroną jest wyszukiwanie informacji w Internecie i mediach. Bardziej kłopotliwe okazało się określanie charakteru przekazywanej informacji – czy jest to opinia, czy fakt. Było to wyzwanie, którego postanowiliśmy się podjąć.

Linki do materiałów

https://fakty.tvn24.pl/fakty-po-poludniu,96/lukasz-szumowski-opozycja-duze-nieprawidlowosci-w-ncbir,1017230.html

https://www.tvp.info/48159579/morawiecki-szumowski-jest-osoba-ktora-walnie-przyczynila-sie-do-walki-z-koronawirusem-wieszwiecej

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Poddaliśmy ocenie dwa przekazy dotyczące ministra Łukasza Szumowskiego. Jeden z nich to artykuł z serwisu TVP Info „Morawiecki: Szumowski walnie się przyczynił do walki z koronawirusem”; drugi to reportaż filmowy z portalu TVN 24 „Opozycja: duże nieprawidłowości w NCBiR”. 

W informacjach z TVP Info znajdziemy obszerny cytat wypowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego, będący oceną działań ministra „… Łukasz Szumowski jest osobą, która walnie przyczyniła się do walki z koronawirusem; to jego decyzje, by kupować sprzęt, gdzie tylko się da doprowadziły do tego, że mieliśmy w służbie zdrowia dużo lepszą sytuację niż znacznie bogatsze od nas państwa”. W materiale znajdują się też inne cytaty premiera, chwalącego działania ministra. Szef rządu zwrócił uwagę, że to właśnie decyzje ministra Szumowskiego, by chronić każde życie, zdrowie Polaków, doprowadziły do tego, że mieliśmy w służbie zdrowia dużo lepszą sytuację…”. W serwisie znajdziemy także inne artykuły, pozytywnie oceniające pracę szefa służby zdrowia, jak na przykład „Premier: Mam pełne zaufanie do ministra Szumowskiego”.

W przekazie TVN 24 dziennikarze skupili się na wieloaspektowej, ale dość krytycznej ocenie Łukasza Szumowskiego. Znajduje się tu krótka wypowiedź Mateusza Morawieckiego „Panu ministrowi Szumowskiemu należy się największy order” i wypowiedzi opozycji m.in. Dariusza Jońskiego, który wymienia szereg nieprawidłowości w pracy ministra Szumowskiego. 

Dziennikarze wskazują tutaj na nieprawidłowości, do jakich dochodzić miało w Narodowym Centrum Badań i Rozwoju, kiedy eksperci odpowiedzialni za przyznawanie grantów oceniali własne projekty. Spółka miała mieć liczne powiązania z ministrem Łukaszem Szumowskim i jego bratem. Przedstawiono tu obciążające dane z 2016 i 2017 roku, a także wypowiedź Rzecznika Narodowego Centrum Badań i Rozwoju Kamila Melcera, odpierającego zarzuty. W materiale znajdziemy liczne wypowiedzi przedstawicieli opozycji i wywiad Szumowskiego w radiowej Trójce, że jest to „zlepek insynuacji”. 

W pierwszym materiale dziennikarze cytują jedynie wypowiedzi Mateusza Morawieckiego. Jest tu szereg bardzo pozytywnych opinii, nie podpartych konkretnymi danymi. W drugim przekazie znajdziemy zupełnie odmienne spojrzenie na pracę szefa służby zdrowia. Dziennikarze podpierają się różnorodnymi źródłami, przytaczają wypowiedzi premiera, ministra, rzecznika spółki. Znajdziemy tu wiele faktów, wypowiedzi prezentujących różne punkty widzenia. 

Różnice w przekazie wynikają z przyjętej linii mediów. TVP to telewizja publiczna, w opinii wielu popierająca bezkrytycznie stanowisko rządu polskiego. TVN 24 to telewizja komercyjna, mająca szereg zastrzeżeń do działań rządu. 

W naszej opinii stanowisko TVN 24 jest bardziej wiarygodne. 

Link do naszej relacji filmowej zawarliśmy w pliku w materiałach dodatkowych. 

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Dzięki realizacji zadania zwróciliśmy uwagę na różnice w przekazie programów informacyjnych. Doszliśmy do wniosku, że aby wydawać własny osąd, należy poznać różne stanowiska, różne przekazy. Mamy świadomość, że obiektywność w dziennikarstwie rozumiana jako „niezajmowanie stanowiska po czyjejkolwiek stronie” jest bardzo trudna do osiągnięcia. Widzowie, czytelnicy mają więc ważne zadanie, by móc sformułować własny pogląd.

Dodatkowo przeanalizowaliśmy temat „Wybory online”. Link do naszej relacji filmowej zawarliśmy w pliku w materiałach dodatkowych. 

Dokumenty dodatkowe

Galeria zdjęć


Podobało Ci się

Komentarze

30.05.2020 09:53

Bardzo dobra praca!

31.05.2020 20:54

Fajne zdjęcia!

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś