CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ DEMOKRATYCZNE WYBORY ONLINE?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 29.05.2020

PUNKTY: 1

3

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Naszym zadaniem jest m.in: wymienić co najmniej 3 zasady demokratycznych wyborów,  podać co najmniej dwa przykłady przeprowadzonego na świecie głosowania przez internet, wskazać po trzy wady i zalety głosowania przez internet i uzasadnić swoją opinie.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1.Demokratyczne wybory muszą być:

·        powszechne

·        równe

·        bezpośrednie

·        tajne

2.W Estonii w 2007 roku podczas wyborów parlamentarnych prowadzonych przez Internet zagłosowało łącznie 5,5% uprawnionych wyborców, choć poparcie dla tego pomysłu deklarowało 85% potencjalnych wyborców. Wyborcy w Estonii uwierzytelniali się za pomocą elektronicznego dowodu osobistego, który posiada 80% z 1,3 mln obywateli.

 W 2004 roku władze Irlandii zakupiły system wyborczy, którego koszt zakupu wyniósł 52 mln euro, został on jednak odrzucony przez centralną komisję wyborczą w wyniku niezależnego audytu bezpieczeństwa, od tej pory roczny koszt przechowywania tego sprzętu sięga 800 tysięcy euro.

3.Po wzięciu udziału w ankiecie i dyskusji na komunikatorze okazało się, że wszyscy mamy podobne zdanie na temat rozwiązania. Uznaliśmy, że wybory prezydencki nie mogłyby zostać przeprowadzone przez Internet. Podczas dyskusji uwzględniliśmy osoby starsze, które mogłyby mieć problem z obsługą strony jak i samego urządzenia. Gdyby wybory miały  być przeprowadzone tylko w sposób online, mogłoby dojść do zawieszenia serwerów. Jest również ryzyko ataku hakerskiego, gdyby strona została utworzona zbyt późno by ją odpowiednio zabezpieczyć. Jednocześnie każdy z nas pomyślał o zasadach demokratycznych wyborów, które mogłyby zostać w pewnym stopniu naruszone. Nie byłyby do końca tak samo tajne, jak ich pierwotna, tradycyjna wersja. Nie byłyby również powszechne –zwróciliśmy uwagę, że nie każdy obywatel posiada możliwość dokonania wyboru w ten sposób. Jednak za taką metodą przeprowadzenia wyborów przemawiają: wygoda wyborców, omijamy całą logistykę związaną z dotarciem do lokalu wyborczego, nie ma potrzeby organizowania lokali wyborczych i ich obsługi przez komisje wyborcze, nie trzeba drukować kart do głosowania, a następnie ich przechowywać czy liczyć, osoby które nie mogą wziąć udziału w wyborach ze względu na przebywanie poza miejscem, w którym są zameldowani (emigracja zarobkowa, studenci, pracownicy sezonowi itp.) mogą zagłosować przez internet gdziekolwiek są.

 

Źródła:

·        http://www.gryguc.pl/technologia-ktora-zmienia-wybory-zalety-i-wady-e-votingu/

·        https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82osowanie_elektroniczne

·        https://www.wosna5.pl/zasady_prawa_wyborczego


Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Szczególnie zaskakująca była łatwość podejmowania decyzji. Większość z nas miała taki sam pomysł na realizację zadania jak i jego treść. Okazało się, że odpowiedź na zadanie była jednomyślna. Wykonywanie kroków potrzebnych do zrealizowania odpowiedzi również nie sprawiało problemów. Każdy miał okazję się wypowiedzieć i dodać coś od siebie, a jeśli z czymś się nie zgadzał- przedstawiał swoje zdanie i po ewentualnej dyskusji podejmowano korekty.

Praca w grupie często okazuje się w szkolnym życiu trudna, bo trzeba dokładnie ustalić termin i miejsce, które by pasowało wszystkim na zrobienie projektu. W tej sytuacji, w jakiej się znajdujemy, okazało się to nie możliwe bez użycia komunikatora. Kilka minut po otrzymaniu tematu istniała już grupa na czacie, na której każdy mógł w wybranej chwili poświecić się zadaniu. Zaskoczyło to nas swą prostotą, szybkością jak i łatwością w przeprowadzeniu.

Naszym największym problemem nie było wyszukiwanie informacji, jak można by przypuszczać, gdyż większość wiedzy wynieśliśmy z lekcji. Jedynym wyzwanie, jakiego musieliśmy się podjąć było to, że części grupy brakowało ważnej dla ucznia cechy- motywacji. Początkowo w dyskusji brała udział tylko część grupy, co było czasem problematyczne w podjęciu wspólnej decyzji. Jednak po jakimś czasie te osoby włączyły się do rozmowy i dzieliły się swoją opinią. Każdy z nas dał coś od siebie - tylko nie każdy to, na  co go było stać.


Podobało Ci się

Komentarze

29.05.2020 13:57

Fajny i interesujący artykuł.

29.05.2020 18:05

Ciekawa relacja.

29.05.2020 20:05

Ciekawe spostrzeżenia przy realizacji zadania - brawo

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś