Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 28.05.2020

PUNKTY: 0

0

2

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Opisaliśmy zadanie numer dwa: "Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online ?" Wybraliśmy ten temat, ponieważ naszym zdaniem jest to ważna sprawa i każdy obywatel powinien wiedzieć jak najwięcej na temat ewentualnego głosowania przez Internet.

W ostatnim czasie w mediach wręcz prowadzono spór wśród polityków dotyczący głosowania on-line a także korespondencyjnego, więc ten temat na pewno podzielił nie tylko polityków, ale także nasze społeczeństwo. Sami nie byliśmy do końca przekonani czy powinny być przeprowadzane tego typu wybory, ponieważ media przedstawiały ten problem w różny sposób. W tym szumie informacyjnym postanowiliśmy sami przeanalizować wady i zalety głosowania przez internet. Jednocześnie byliśmy ciekawi czy na świecie jest takie państwo, które wprowadziło takie rozwiązania.

Pomysł z tymczasowym wprowadzaniam nowego sposobu głosowania, pojawił się w związku z globalnym problemem epidemii nowego koronawirusa. Powodem wprowadzenia zmian była między innymi chęć zapewnienia bezpieczeństwa głosującym.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Wybory demokratyczne, to wybory równe, bezpośrednie, tajne i powszechne. Wadami w głosowaniu internetowym jet to, że nie da się w pełni spełnić tych kryteriów. Na przykład powszechność. Mimo, iż Polska jest krajem dobrze rozwiniętym, to jednak nie wszyscy mają dostęp do Internetu. Problem dotyczy osób starszych, które niekoniecznie potrafią posługiwać się nowoczesnymi technologiami, zwłaszcza gdy nie mają nikogo do pomocy, i nie zawsze mają dostęp do internetu. Drugą ważną zasadą jest tajność. W wyborach tradycyjnych nie ma możliwości by ktoś zagłosował za nas, a przy głosowaniu online tak naprawdę nie mamy pewności, czy obywatel oddał głos osobiście, czy też nie. Poważnym problemem może być zapewnienie bezpiecznych programów komputerowych, które uniemożliwią włamania do systemu przez hakerów co wiąże się na pewno z wysokimi kosztami.

    Jednak mimo wszystko, mają one również pewne zalety. Przede wszystkim nie trzeba wychodzić w domu, co w czasach pandemii jest bardzo ważne. Można również głosować poza miejscem zamieszkania, wystarczy mieć dostęp do Internetu i potrzebnego sprzętu. Jest to także ułatwienie dla osób mieszkających za granicą, które nie muszą jechać do specjalnych urzędów aby oddać głos oraz dla osób chorych, które nawet w normalnych warunkach nie mogą udać się do lokali wyborczych. 

    Głosowanie przez internet czyli tzw. l-voting jest popularne tylko w kilku krajach na świecie. Nie jest to powszechna forma głosowania.

Są kraje w których przeprowadzono już taką formę głosowania. Przykładem jest Estonia, gdzie w 2007 roku wyborcy identyfikowali się za pośrednictwem elektronicznego dowodu osobistego z tej formy głosowania skorzystało około 47% Estończyków ale cały proces przygotowania do takiego e-głosowania trwał w Estonii aż 3 lata, czy też wybory w USA, gdzie w 2002 roku próbowano głosowania za pomocą specjalnych komputerów wyborczych. Niestety nie spełniły one swoich funkcji, ponieważ miały pełno wad i usterek. W kilku krajach na świecie były też prowadzone wybory w takich formie między innymi: Indonezja, Indie, Brazylia, Argentyna.

W czasach pandemii wprowadzono głosowanie przez Internet w Polsce podczas posiedzeń parlamentu. To umożliwiło posłom i senatorom pracę w trudnych dla nas wszystkich czasach.

Naszym zdaniem lepiej jest przeprowadzić wybory w tradycyjnej formie w lokalach wyborczych, choć niestety teraz jest to niemożliwe i nie wiadomo kiedy będzie. W zaistniałych sytuacjach, które są wyjątkowe warto pomyśleć o częściowym wprowadzenie głosowania przez internet, choćby dla osób które w czasie pandemii objęte zostały kwarantanną. Dlatego warto mieć w zapasie inne formy głosowania, o ile będą one dobrze zorganizowane, dopracowane i przede wszystkim bezpieczne.

Wtedy będzie można powiedzieć o ważnych i demokratycznych wyborach w nowoczesnej formie tzw. e-wyborach do których będzie przekonana większość społeczeństwa, ponieważ bardzo ważnym elementem w przeprowadzonych wyborach jest frekwencja, która powinna być jak najwyższa. Według autorów publikacji Polska nie jest jeszcze gotowa na przeprowadzenie wyborów w takiej nowoczesnej technologicznie formie. Wybory nawet w formie e-wyborów to pamiętajmy "Święto demokracji".

żródło: Podręcznik "Dziś i jutro" szkoła podstawowa wyd. Nowa Era

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82osowanie_elektroniczne

https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/wybory-prezydenckie-2020-czy-mozna-glosowac-przez-internet-glosowanie-online

https://www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/wybory-online-w-polsce-czy-jestesmy-na-to-gotowi/sd017k7

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Wyzwaniem w realizacji zadania okazało się zebranie wad i zalet wyborów internetowych, oraz porównanie ich z wyborami w tradycyjnej formie.

Największym dla nas problemem było także to, że nie mogliśmy pracować normalnie w szkole, nie mogliśmy się spotykać i to spowodowało że zadania nie były realizowane tak jak planowaliśmy pracowaliśmy indywidualnie ale konsultując dodane opisy z naszą nauczycielką. Szkoda że nie można było przeprowadzić tradycyjnych szkolnych wyborów, ponieważ wcześniejsze edycje wyborów cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów całej szkoły. Podczas nich frekwencja była zawsze wysoka, a to właśnie potwierdzało zainteresowanie jakim darzyli je uczniowie.


Podobało Ci się

Komentarze

29.05.2020 14:07

Fajnie napisana praca !

02.06.2020 18:29

Brawo za sposób pracy przy opracowaniu zadania, świetne obserwacje i wyciąganie wniosków

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś