Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 26.05.2020

PUNKTY: 2

4

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Z zadań zaproponowanych przez program „Młodzi Głosują” wybrałem opcje drugą, czyli temat dotyczący możliwości przeprowadzenia demokratycznych wyborów online. Jest to temat, który zdecydowanie pasuję do sytuacji jaka panuje zarówno w Polsce, jak i na świecie. W takich chwilach ludzie zastanawiają się, jak wyglądałyby takie wybory, czy po oddaniu głosu byliby anonimowi? Czy wyniki nie zostałyby sfałszowane lub czy nie byłyby narażone na ataki ze strony hakerów? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań zastanawiały również mnie, a wybór tego tematu był świetną okazją by trochę się o tym dowiedzieć i przekonać jak dotychczas wyglądały takie wybory, jakie korzyści i straty niosły za sobą oraz jak sam temat wskazuje, czy byłyby one demokratyczne. 


 Ad.1

W swojej pracy opisywałem zadanie 2: Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online? . Wybrałem je, ponieważ w naszym kraju, czyli Polsce miały się odbyć wybory na Prezydenta RP 10 maja 2020, a jak wiemy na świecie panował wirus., który jak wiemy zmusił do odwołania na tamten moment wyborów. Szukano wówczas najlepszego sposobu, aby odbyły się w terminie i był to temat bardzo popularny w swoim czasie. Również było przy nim dużo kontrowersji, gdyż mówiono, iż wybory odbędą się normalnie, jednak nikt sobie tego nie wyobrażał, ze względu na swoje bezpieczeństwo oraz instrukcje podane przez rząd o dystansie, nieprzebywaniu w dużym gronie osób. Mówiono też o możliwości wyborów korespondencyjnych, jednak nie przewidzieli takiego punktu zwrotu i nie byli przygotowani, aby bardzo dobrze to wyszło i wymagało to również dużej ilości czasu oraz sądzono o możliwości jakiegoś rodzaju oszustw, aby dany kandydat wygrał. Jak wiemy na świecie funkcjonuje głosowanie online, więc chciałem sprawdzić, czy jest właśnie taka możliwość również w Polsce, gdyż było by to bardzo interesujące dla wielkiego grona osób oraz mógłby być to bardzo przełomowe w formie przeprowadzenia wyborów.  

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1.     Zasady demokratycznych wyborów:

·        Powszechne – każdy obywatel polski, który osiągnął odpowiedni wiek i w pełni korzysta z praw publicznych, jest uprawniony do wzięcia udziału w głosowaniu.

·        Bezpośrednie – obywatele uczestniczą w wyborach osobiście i głosują bezpośrednio na swoich przedstawicieli. Tylko osoby niepełnosprawne oraz te, które ukończyły 75 lat mogą głosować za pośrednictwem pełnomocników.

·        Tajne – w miejscach głosowania ustawia się specjalne kabiny, w których można samodzielnie podjąć decyzję, by nie wywierać presji ani nacisku na wyborcach. Karty do głosowania są anonimowe, a urny nie mogą zostać otwarte przed zakończeniem głosowania.

·        Równe – wyborca dysponuje jednym głosem, który ma taką samą wartość jak wszystkie pozostałe.

·        Proporcjonalne (tylko w okręgach wielomandatowych) – wyborca, który oddaje swój głos na danego kandydata, głosuje jednocześnie na listę jego komitetu wyborczego. Mandaty są rozdzielane proporcjonalnie do liczby głosów oddanych na poszczególne listy.

2.     Przypadki zastosowania głosowania w wyborach państwowych przez Internet:

a)     Estonia – w wyborach w 2007 roku zagłosowało jedynie 5,5 uprawnionych wyborców. Choć poparcie takie sposobu głosowania poparło 85%. Liczba osób, które zagłosowały przez Internet w wyborach lokalnych i parlamentarnych odbytych w kolejnych latach zdecydowanie wzrosła, a w 2019 roku wyniosła blisko 44% oddanych głosów.

b)     Francja – po raz pierwszy wprowadzono tam głosowanie internetowe w 2003 roku dzięki temu Francuzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych mogli wybrać swoich przedstawicieli do Zgromadzenia Francuzów za Granicą.

c)     Szwajcaria – głosowanie za pomocą Internetu jest tam możliwe od 20004 roku.

3.     Jakie kryteria powinny zostać spełnione, aby wybory przeprowadzone przez Internet mogły być uznane za demokratyczne?

·        Odpowiednie zabezpieczenia – obywatele oddający głosy przez Internet powinni mieć pewność, że ich dane nie zostaną wykradzione lub użyte bez ich wiedzy i zgody.

·        Anonimowość – osoby oddające głos powinny być jedynymi osobami, które wiedzą jaką decyzję podjęły i na kogo oddały głos. Osoby trzecie nie powinny mieć dostępu do danych wyborców.

·        Równe – każdy głos powinien mieć taką samą wartość, bez wyjątków.

·        Uczciwe – liczba głosów nie powinna zostać zmieniana na czyjąś korzyść. Żadne informacje nie powinny być fałszowane.

·        „Jednorazowe” – żaden obywatel nie powinien mieć możliwości oddania większej ilości głosów niż jeden, który mu przysługuję.

·        Kontrola wieku – musiałby zostać zastosowany system, który pozwoliłby na kontrolowanie, czy osoba głosująca ukończyła odpowiedni wiek.

4.     Wady i zalety głosowania przez Internet:

a)     Wady:

·        Istnieje zagrożenie ze strony hakerów,

·        Nie każdy obywatel posiada urządzenie elektroniczne, które pozwoliłoby na zagłosowanie,

·        Podczas przesyłania głosu może wystąpić problem, który sprawi, że głos przepadnie lub nastąpią inne komplikacje,

·        Głosy mogą zostać sfałszowane,

·        Nie ma 100% pewności, że głosowanie będzie anonimowe.

b)     Zalety:

·        Szybki sposób na poznanie wyników głosowania,

·        Dla osób starszych lub po prostu nie mających w danej chwili czasu na udanie się do wyznaczonego miejsca, by zagłosować, jest to wygodniejszy sposób,

·        Możliwość głosowania z każdego miejsca i w każdym czasie,

·        Zmniejszenie kosztów potrzebnych do możliwości funkcjonowania komisji wyborczych.

5.     Czy wybory prezydenckie w Polsce mogłyby zostać przeprowadzone przez Internet?

Moim zdaniem, wybory prezydenckie w Polsce mogłyby zostać przeprowadzone przez Internet, jednak było by to utrudnione z paru powodów. Nie wszyscy obywatele posiadają dostęp do urządzeń, które umożliwiłyby tą formę głosowania. Mniejszym choć nadal problemem, jest kwestia ludzi starszych, nie zawsze są oni obeznani ze ”światem Internetu” i trudno im się tego nauczyć, zwłaszcza w przypadku gdy taka osoba nie wsparcia rodziny lub kogoś, kto mógłby pomóc w takim momencie. Kolejna sprawa to obawa ludzi o anonimowość swoich głosów, mogło by to spowodować zmniejszenie liczby głosujących. Jeżeli jednak wszystkie te problemy zostałyby rozwiązane, a bezpieczeństwo i anonimowość głosów oraz danych osobowych wyborców była by zapewniona w najwyższym stopniu, to wybory w takiej formie mogły by zostać dobrze odebrane, ważne by zostały odpowiednio przygotowane i przemyślane. 

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

W trakcie opracowywania tematu znalazły się rzeczy, które były powtórką z poprzednich lekcji, jednak wśród wszystkich informacji znalazły się i takie, które mnie zaskoczyły i zwróciły większą uwagę. Będąc młodszym i nie interesując się politycznym światem, nie zwracałem uwagi na wiele wydarzeń. Okazało się, że wybory online oraz próby wykorzystania tej metody miały już miejsce, a są państwa gdzie głosowanie online stało się czymś oczywistym. Patrząc na to, jakie opinie na temat takiej formuły wyborów mieli wyborcy sądziłem, że nie było to do końca udane, a jednak się myliłem. Ludzie zaczęli przyswajać sobie taki system i z roku na rok liczba osób, które zagłosowały w wyborach online wzrosła, ci którzy byli sceptycznie nastawieni do czegoś takiego, zauważyli starania jakie rząd włożył, by zapewnić obywatelom anonimowość. Świetnym przykładem jest Estonia, gdzie w czasie wyborów w roku 2007 internetową formę głosowania poparło blisko 85% obywateli mogących głosować, jak jednak później się okazało tylko 5% oddało swój głos w taki sposób. W kolejnych latach zaszły zmiany, ulepszano systemy, by pokazać ludziom, że mogą być spokojni o swoje głosy. W 2019 roku podczas kolejnych wyborów z wykorzystaniem metody online, prawie połowa społeczeństwa mogącego głosować, bo aż 44% oddało swój głos przez Internet. Jest to coś, co mnie zainteresowało i zaskoczyło, bo jak już wspominałem, wcześniej nie słyszałem o tego typu metodach, więc jestem zadowolony, że mogłem dowiedzieć się czegoś nowego.


Ad. 2

W mojej pracy bardzo dużo rzeczy mnie zaskoczyło. Pierwszą rzeczą są to miejsca w których zastosowane właśnie głosowanie online. Zdziwiła mnie Estonia, gdyż jest to kraj leżący blisko Polski oraz jest to stosunkowo mały kraj. Nie sądziłem, iż są tak bardzo dobrze zinformatyzowani, a chodzi mi dokładnie o rozwiązania, zabezpieczenia sieci. W związku z tym zdziwiło mnie to, że bardzo duża część obywateli tego kraju używa właśnie tej formy wyborów i nie boją się o swoje dane, jak mieszkańcy innych krajów, gdyż muszą tu podać własny numer PESEL oraz podpis elektroniczny. Mimo bliskiego położenia z krajem tym nie słyszano o jego osiągnięciach. Również zdziwiła mnie Brazylia, gdzie odbywają się tam w 100% głosowanie elektroniczne. Mówi się o tym, że kraje Ameryki Południowej są biedne oraz znajdują się dużo slamsów oraz biedy, więc nie sądziłem, że to tutaj będzie miało miejsce. Nie zdziwił bym się, gdyby to miało miejsce w bardzo dobrze rozwiniętym kraju. Zdziwiły mnie też czytniki, które posiadają, aby odbyć wybory w domu. Jest to bardzo zaskakujące dla mnie. Zdziwiło mnie to też, iż bardzo dużo krajów wprowadzało tą metodę głosowanie, głównie bardzo dobrze rozwinięte, jednak nie wypaliło to w znacznej części. Zdziwiło mnie to, że głosowanie elektroniczne nie wypaliło w USA, gdyż uważa się to za jeden z najbardziej rozwiniętych krajów, potęg świata. Bardzo zaskoczyło mnie też sprawdzanie głosów na przykładzie Brazylii, gdzie w 2010 roku 135 milionów głosów przeanalizowano i ogłoszono wyniki zaledwie po 75 minutach. Zdziwił mnie też odbiór tego typu głosowań, gdyż mówi się o wielu przestępstwach jeżeli chodzi o cyberprzestępczość i o zaskakująco wysokim zadowoleniu głosowania online w Estonii. Nie odnotowano żadnej skargi oraz kradzież danych.  

Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

26.05.2020 21:05

Ciekawa praca

27.05.2020 12:48

Ciekawa relacja.

27.05.2020 15:16

Bardzo dobra praca

31.05.2020 18:29

Fajne:)

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś