Jak media mówią o koronawirusie

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 26.05.2020

PUNKTY: 3

1

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Jak media mówią o koronawirusie. Media - bez nich żylibyśmy dzisiejszym w świecie pozbawieni informacji, to za ich sprawą w kilka sekund mieszkańcy globu otrzymują najświeższe informacje. Czy żyjąc w XXI wieku można odciąć się od zalewu informacji, danych, statystyk? Raczej nie jest to możliwe. Stąd też postanowiliśmy przyjrzeć się z bliska tym danym. Pandemia koronawirusa, pojawiające się informacje, czasami tak odmienne musiały zostać poddane naszej analizie.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

• Opinia: Trzeba będzie przygotować się na zupełnie nową rzeczywistość.

• Fakt: Koronawirus pozostanie z nami jeszcze długo

• Opinia: Niezależnie od tego, co cię pasjonuje, jakie masz talenty i dotychczasowe doświadczenia planeta wzywa cię do tego, byś rozejrzał(a) się dookoła i dostrzegł(a) obszary, którymi chcesz się troskliwie zająć,

• Fakt: Cały świat pokłada nadzieję w wynalezieniu skutecznego leku lub szczepionki na koronawirusa.

• Opinia: Gdy zaczęły sypać się współczesne systemy - w które wpisana jest rywalizacja, pośpiech i niewystarczające poczucie braku. Ludzie zaczęli wracać do swoich korzeni: współpracy, solidarności i kreatywności.

 

•Fakt 24 odnosi się lepiej do działań rządów w innym kraju niż do działań rządu polskiego.

•Fokus.pl chce przedstawić pozytywne społeczne postawy, które udowadniają że ludzie troszczą się o siebie nawzajem.

•Fakt24 krytycznie ocenia dotychczasowe działania władz oskarżając o chaos informacyjny i błędy

•Fokus.pl chce pokazać nam co robimy złego jako ludzkość i dać nam do myślenia co możemy w swoim postępowaniu zmienić np. oszczędzać wodę ponieważ panuje straszna susza

•Styl językowy w obu tekstach jest podobny lecz w Fakt 24 tekst zostaje zapisany w stylu łagodnym lecz przekaz w niektórych zdaniach ma być agresywniejszy, a za to w Fokus.pl tekst zostaje zapisany stylem elastycznym i łagodnym. 


 Oba teksty zgadzają się w tym, że koronawirus może nas wiele nauczyć. Oczywiście wyrządził i wyrządzi jeszcze dużo zła lecz dzięki niemu gdy już minie czas Covid-19 będziemy przygotowani na nie daj boże następną epidemie bądź pandemie nowego lub starego wirusa.

W obu tekstach informacje podane tam są zgodne z prawdą. Nie mówią one, że po pandemii wszystko wróci do normy. Wręcz przeciwnie, mówią one jakie zmiany zostały/zostaną wprowadzone i czy będą one przez krótki czas czy też zostaną one na zawsze 


•Bardziej wiarygodnym artykułem moim zdaniem jest Fakt.24 ponieważ podane informacje tam zostały dokonane a dowodem są zdjęcia tam umieszczone. Za to w Fokus.pl nie wiemy dokładnie czy zostało to zrobione ponieważ nie mamy na to żadnego dowodu.

•Autorem artykułu Fakt.24 jest HS, data opublikowania go to 07.05.2020. Numer wydania nie dotyczy.

•Autorem artykułu Fokus.pl jest Magdalena Bębenek, data opublikowania go to 07.05.2020. Numer wydania nie dotyczy.

•Linki do artykułów: https://www.focus.pl/artykul/jak-bedzie-wygladac-swiat-po-koronawirusie ; https://www.fakt.pl/wydarzenia/swiat/koronawirus-w-polsce-tak-bedzie-wygladal-swiat-po-koronawirusie/qt8zvdf#slajd-5


Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Chaos, panika, troska o najbliższych to emocje, które nam towarzyszą od momentu, kiedy świat obiegła informacja o nowym wirusie zbierającym ogromne żniwo w Chinach. Nie przypuszczaliśmy, że przyjdzie nam się zmierzyć z nimi i stanąć oko w oko w tak potężnym przeciwnikiem. Pierwsze tygodnie - ciągłe poszukiwanie informacji, najświeższych, edukowanie siebie i innych jak mamy teraz żyć. Pojawił się także chaos informacyjny, bo nikt tak na prawdę nie wiedział z czym mamy do czynienia. Czyje dane, czyje wiadomości przekazywane są tymi sprawdzonymi. Czasami po prostu mieliśmy ochotę odciąć się od zalewu tych przerażających statystyk i dokonać analizy tego co już wiemy, a co wprowadza w nas niepokój.

Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

29.05.2020 14:06

Ciekawie opisana praca !

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś