Poprawne prowadzenie dyskusji

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 25.05.2020

PUNKTY: 3

1

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

W naszym zespole postanowiliśmy, że poruszymy  temat kultury w dyskusji. Biorąc pod uwagę, iż wiele razy przygotowywaliśmy debaty, okazywało się niejednokrotnie, że pojawiały się problemy podczas wymiany poglądów. Uznaliśmy, że zagadnienie to jest bardzo ciekawe, dlatego stało się dla nas wyzwaniem. Przecież każdy z nas był i będzie uczestnikiem różnego rodzaju dyskusji, dlatego wierzymy, że umiejętność poprawnego dyskutowania jest nam potrzebna na każdym etapie życia. Dyskusja to także okazja do przekonania innych do swoich racji. Aby tego dokonać należy użyć odpowiednich  argumentów. Dobra i sprawna argumentacja to sposób na przekonanie innych do swoich racji i wygranie debaty. Dzięki niej możemy ukazać swoją niezależność oraz krytyczne myślenie na dany temat.


Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Krok 1


Dyskusja to nieodłączna część komunikacji międzyludzkiej. Wynika ona z odmienności zdania na dany temat dwóch lub więcej stron. Jak podaje słownik języka polskiego jej zadaniem jest prowadzenie oponentów do wspólnego wniosku. Dyskusja ma wiele twarzy — inaczej rozmawiamy z rodzicami, z nauczycielem, z kolegą czy koleżanką. Pomimo różnic, przy dyskusji zawsze powinniśmy dążyć do osiągnięcia porozumienia. Aby nasza dyskusja była owocna, nie możemy łamać podstawowych jej zasad. Najważniejszą z reguł każdej rozmowy jest odnoszenie się do innych z szacunkiem. Jeśli będziemy traktować innych uprzejmie, oni to odwzajemnią. Dobra dyskusja jest demokratyczna- każdy ma takie samo prawo do wyrażenia swojej opinii. Jeżeli naszą postawą i argumentami pokażemy, że nasz pogląd jest słuszny, mamy duże szanse na osiągnięcie zamierzonego celu. O czym należy pamiętać podczas dyskusji? Przede wszystkim:

·        słuchaj swojego rozmówcę, a on wysłucha Ciebie

·        krytykuj wyłącznie argumenty a nie osobę

·        nie przekrzykuj innych dyskutantów

·        nie traktuj swojego stanowiska osobiście-dyskusja to rodzaj gry, a nie bitwa

·        skoncentruj się na temacie, mów na temat

·        dobieraj formy dyskusji oraz słownictwo

·        szanuj poglądy innych

·        zmieniaj formę wypowiedzi w zależności od odbiorcy


Uważamy, że szacunek dla przeciwnika w dyskusji i otwartość to najważniejsze z zasad dobrej dyskusji. Sens prowadzenia dyskusji, sens każdej rozmowy opiera się na tym, że każdy z nas nieci inaczej postrzega świat. Sztuka dobrego dyskutowania, to również dostrzeganie różnicy pomiędzy rozumieniem, a zgodzeniem się z drugą osobą. Zrozumieć oponenta, to zupełnie inna sprawa niż zgodzić się. Zmiana zdania to nie porażka w dyskusji, choć pewnie większość z nas tak może to postrzegać. Możemy wyróżnić różne typy dyskusji:

·        dyskusja "za i przeciw" / biorą w niej udział dwie grupy uczestników oraz moderator. Jedna z

grup jest zwolennikami danej tezy, druga - przeciwnikami/

·        dyskusja panelowa /nie kończy się jednoznacznym osądem, ostatecznym wnioskiem,

pozostawia każdemu z uczestników poczucie wagi jego własnej opinii/

·        dyskusja plenarna /pozwala uczestnikom na zaprezentowanie swoich poglądów, wiedzy,

doświadczeń, pomysłów na dany temat w sposób w miarę swobodny/

·        dyskusja sokratejska /intelektualna rozmowa, koncentrująca się na tekście/


Dość często spotykamy się z nieuczciwymi chwytami, które są stosowanymi podczas dyskusji, np.

·        zmiana tematu sporu na taki, który nie odpowiada rozmówcy

·        uogólnianie, gdy wyciągnie się ogólny wniosek z wypowiedzi oponenta, łatwiej ją skrytykować

·        nieodnoszenie się do tezy, lecz wykazywanie, że rozmówca zawsze się mylił, więc myli się i tym razem

·        stosowanie pozornie prawdziwych argumentów, w których ukryty jest błąd logiczny (takie argumenty nazywa się sofizmatami)

·        używanie argumentów odnoszących się bezpośrednio do oponenta - obrażanie, wyszydzanie, naśmiewanie się

·        wyprowadzenie rozmówcy z równowagi - łatwiej go wówczas zaatakować


Dlaczego ludzie łamią zasady dobrej dyskusji? Najprawdopodobniej jest to spowodowane chęcią zdominowania drugiej strony za wszelką cenę oraz chęcią narzucenia jej swoich poglądów. Emocjonalne podeście do tematu również może przeszkadzać w odpowiednim prowadzeniu dyskusji.


Krok 2


Problem, który może pojawić się w trakcie dyskusji jest przykładowo element podejścia do niej jednej ze stron, jaki jest wysłuchanie argumentów swojego oponenta. Aby dyskusja była produktywna należy nie tylko cierpliwie poczekać do końca wypowiedzi partnera, ale także próbować zrozumieć jego stanowisko. Co zrobić kiedy osoba , z którą postanowisz wymienić się poglądami nie trzyma się tej zasady? Pierwszym sposobem rozwiązania tej sytuacji jest przygotowanie swoich argumentów konkretnie pod naszego rozmówcę. Możemy to zrobić poprzez odwołanie się do jego zainteresowań, czy na przykład doświadczeń życiowych. W ten sposób możemy sprawić, że to co mówimy bardziej przykuje jego uwagę, stanie się bardziej zrozumiałe i odniesie lepszy skutek. Jeśli i takie działanie nie przyniesie efektu spróbujmy zaproponować oponentowi, aby on przedstawił swoje stanowisko. Zamiast przekonywać go do swojego zdania, można wtedy odnieść się do tego, co on powie.

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Przed zagłębieniem się w temat nie byliśmy świadomi jak wiele zasad kulturalnej wymiany zdań sami łamiemy. Po przeprowadzeniu między nami symulacji dyskusji dostrzegliśmy, że stosowanie się do wytycznych nie jest proste. Jest jednak niezbędne aby to przedsięwzięcie miało sens.


Podobało Ci się

Komentarze

27.05.2020 12:34

Ciekawa relacja.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś