"Jak media mówią o koronawirusie - analiza", "Zalety i wady demokracji w czasie kryzysu", "Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online"

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 22.05.2020

PUNKTY: 1

1

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Zespół zrealizował trzy zadania:

"Jak media mówią o koronawirusie - analiza" - media powinny nas rzetelnie informować, ale czy tak faktycznie to robią, czy nie próbują nami manipulować. Postanowiliśmy sprawdzić jak media informują o epidemii koronawirusa.

"Zalety i wady demokracji w czasie kryzysu" - czy system demokratyczne, czy stanowiace jego podstawę zasady sprawdzą się w sytuacji kryzysowej. czy demokracja nadaje się tylko na czas pokoju, postaramy się odpowiedzieć na to pytanie.

"Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online" - jak zorganizować wybory online, jak to zrobić aby można uznać je za w pełni demokratyczne, czego nalezy się obawiać podczas tego typu wyborów,

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]
  1. Po przeanalizowaniu dostępnych w mediach informacji na temat rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce dostrzegliśmy, że sposób relacjonowania tego samego faktu przez różne stacje telewizyjne może bardzo się różnić, w skrajnych przypadkach może nawet prowadzić do wywołania paniki.
  2. Po przeanalizowaniu zasad funkcjonowania demokracji w państwie ogarniętym kryzysem, uważamy, ze demokracja jest systemem który sprawdzi się równie dobrze w okresie spokoju i niczym nie skrępowanego rozwoju, jak i w stanie kryzysu gospodarczego czy też politycznego.
  3. Skłaniamy się ku tezie, że można przeprowadzić wybory online w taki sposób aby zostały one uznane za demokratyczne, wymaga to jednak odpowiednich przygotowań. Przede wszystkim należy opracować odpowiedni system zabezpieczeń, tak aby wybory nie mogły zostać zmanipulowane i były zabezpieczone przed atakami hakerów. Wybory online mogą w niedalekiej przyszłości wyprzeć tradycyjne formy głosowania
Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]
  1. Analiza przekazów medialnych wykazała, że sposób podawania tej samej informacji może być bardziej lub mniej "sensacyjny", wszystko zależy od tego jaki efekt dane medium chce uzyskać. Sporym zaskoczeniem dla uczniów był fakt w jak różny sposób poszczególne stacje telewizyjne mogą przekazywać te same fakty. A co z obiektywnością.
  2. Należało zadać sobie pytanie, czy w kraju ogarniętym kryzysem lepiej z jego rozwiązaniem poradzi sobie społeczeństwo funkcjonujące wg zasad demokratycznych, czy też może społeczeństwo żyjące w systemie autorytarnym lub też totalitarnym. Doszliśmy do wniosku, że pomimo pewnych problemów jakie mogą sprawiać pewne procedury demokratyczne, np. organizowanie wyborów głowy państwa w dobie pandemii lepiej pozostać przy demokracji. Moze i trudniej będzie rozwiązać pewne problemy, ale wprowadzenia nadmiernej centralizacji władzy mogło by doprowadzić do zastąpienia demokracji innym systemem, np. rządami autorytarnymi, a wtedy już nikt nie będzie przejmował się tym co myślą obywatele
  3. Sprawdzenie w których krajach przeprowadza się wybory z wykorzystaniem środków elektronicznych /Internetu/ nie stanowiło większego problemu, Wymyślenie, jak przeprowadzić wybory online, odporne na manipulacje i ataki hakerów już takie proste nie było. Generalnie stwierdziliśmy, że da się przeprowadzić takie wybory i prawdopodobnie w przyszłości dojdzie do wyparcia tradycyjnych form przeprowadzania wyborów prze wybory za pośrednictwem Internetu.
Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

27.05.2020 12:36

Ciekawa relacja.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś