Zalety i wady demokracji w czasie kryzysu

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 22.05.2020

PUNKTY: 0

0

1

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Opiszę zadanie pt. "Zalety i wady demokracji w czasie kryzysu", ale trochę subiektywnie, tak jak to widzę z mojej perspektywy. Pewnie padnie pytanie: dlaczego o demokracji? A, no dlatego, że jest to sprawa, którą ludzie zajmują się właściwie od zawsze. Nawet na forum międzynarodowym, gdzie dba się o prawa i możliwości zwykłych ludzi.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Demokracja jest ustrojem mówiącym o wolności i szeroko rozwiniętych prawach i swobodach obywatelskich.


O demokracji źle mówił sam premier Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, sir Winston Churchill: "Najlepszym argumentem przeciw demokracji jest pięć minut rozmowy z przeciętnym głosującym". W dobie demokracji wszyscy mogą mówić co chcą i jak chcą, nie zważając na fakty. Jest to bardzo często powodem rozsiewania dalej plotek, fałszywych informacji (tzw. "fake newsów"), itp. Przykładem może być manipulowanie danymi o ilości osób zakażonych, zgonach z powodu choroby, itd. Drugą stroną tego medalu jest z kolei wolność mediów, które mogą nadawać serwisy informacyjne po swojemu. Może to być kapitał prywatny, publiczny, krajowy lub zagraniczny.


Zaletą demokracji jest właśnie w/w wolność zgromadzeń, wygłaszania poglądów, itd. Niestety, nie wszystko to jest stosowane w krajach, noszących miano demokratycznych, nawet w normalnym trybie istnienia państwa. Do wolności słowa można zaliczyć wybory, ale takie, które nie będą fałszowane.,Ogólnie miałem pisać o wadach i zaletach demokracji w dobie kryzysu, a ja wyskoczyłem z wyborami. No owszem, są one podstawą demokracji. Szykują się w Polsce wybory prezydenckie. Miały się odbyć korespondencyjnie 10 V 2020 r., ale się nie odbyły; dano nowy termin i sposób elekcji na dwa sposoby (tradycyjny i korespondencyjny). Co z tego wyniknie? "Tego jeszcze nie wie nikt".


Moim zdaniem, najlepiej (lecz nie dla społeczeństwa) byłoby stopniowo ograniczyć wolność ludzi, ale nie, żeby ich władza za nic właściwie biła, aresztowała, itd. Pod takim względem tylko, że ograniczone winno być zbędne wychodzenie z domu, nakaz zasłaniania ust (w sytuacji kryzysu epidemicznego; odstępstwa od tego TYLKO za pośrednictwem pisma z podpisem lekarza medycyny). Państwo powinno także bardziej dbać o prywatnych przedsiębiorców, ponieważ oni w ostatnich latach zatrudniają coraz więcej pracowników i dzięki nim powstaje wzrost gospodarczy kraju.

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania? Wydaje mi się, że nie, ponieważ pisałem tylko to, co myślę, ale redagując to na nieco bardziej dyplomatyczny język.

Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

27.05.2020 12:42

Krótko, ale treściwie.

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś