„Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?” - II LO Oleśnica

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 19.05.2020

PUNKTY: 2

2

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Wybraliśmy zadanie drugie, którego temat brzmi: „Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?”. Zdecydowaliśmy się na ten temat, ponieważ w dobie pandemii coronawirusa wybory online są sprawą, o której dużo się dyskutuje i na którą należy się odpowiednio przygotować i poznać jej dobre i złe strony.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Aby mówić o wyborach demokratycznych warto jest przypomnieć zasady demokratycznych wyborów, mówimy o pięciu przymiotach obowiązujących w naszym kraju.

W ich skład wchodzą:

·      zasada tajności głosowania – głosujący nie podpisują się na kartach wyborczych,

·      zasada bezpośredniości – wyborcy osobiście biorą udział w głosowaniu,

·      zasada równości –  głos każdego wyborcy powinien przynosić tożsamy skutek dla wyników wyborów,

·      zasada powszechności – prawo wyborcze posiada każda osoba spełniająca cenzus wiekowy oraz cenzus obywatelstwa, a także, w przypadku biernego prawa wyborczego, osoba niebędąca skazana wyrokiem prawomocnym,

·      zasada proporcjonalności – każda z partii otrzymuje mandaty w stosunku proporcjonalnym do liczby otrzymanych głosów.

Wybory prezydenckie są powszechne, bezpośrednie, tajne równe i większościowe.

W ostatnich czasach dużo mówi się o odejściu od tradycyjnej formy głosowania w naszym kraju. W dyskusjach pada sformułowanie: „wybory Internetowe”, niesie to z sobą wiele kontrowersji, słyszy się głosy poparcia jak i sprzeciwu. Jednak na czym miałoby to polegać i czy gdzieś odniosło to już sukces?

Głosowanie przez Internet, tj. i-voting polega na oddaniu głosu na wybranego kandydata w danych wyborach przez przygotowaną do tego stronę bądź aplikację, zachowując przy tym, co najważniejsze zasady wyborów demokratycznych. Jest to najwygodniejsza i najłatwiejsza pod względem dostępu i przebiegu forma wyborów, jednak wciąż jest ona niepewną opcją dla wielu krajów, które zastanawiają się nad możliwością jej wprowadzenia.

Do zastosowania wyborów przez Internet doszło już w 2005 r. w Estonii a dotyczyło wyborów samorządowych. Taka forma wyborów odniosła w tym kraju sukces i zagościła na stałe i jest stosowana regularnie w Estonii. Na czym polegają takie wybory? Estończycy przy użyciu swoich dowodów wyposażonych w chipy, zawierające tożsamość cyfrową i podpis elektroniczny, mogą wziąć udział w wyborach. Aby to zrobić, oprócz dowodu potrzebują komputer z dostępem do Internetu, natomiast posiadacze mobile ID, czyli podpisu cyfrowego, kodowanego na kartach SIM telefonów, potrzebują telefonu, jeśli chcieliby oddać głos ze swojego smartfonu.

Kolejnym krajem, w którym zastosowano tego typu formę wyborów jest Kanada. Nie są to co prawda wybory na skalę krajową, a tylko w niektórych prowincjach i gminach.

W taki sposób odbyły się wybory samorządowe w Nowej Szkocji w 2012 r., wybory samorządowe w Ontario w 2018 r. oraz wybory lokalne w Quebecu w 2005 r.

Ta forma wyborów jest wciąż dopracowywana i wiele regionów nie wyraziło dotąd przychylności do jej stosowania. Stają się one jednak coraz bardziej powszechne w Kanadzie, a to oznacza, że szanse na poszerzenie ich zastosowania wzrastają.

Jedną z zalet wyborów przeprowadzonych przez Internet w obecnej sytuacji globalnej pandemii zdecydowanie mogłoby być bezpieczeństwo i zdrowie obywateli; ludzie mieliby kontakt tylko ze swoimi urządzeniami, które mają dostęp do Internetu, a z których korzysta się na co dzień.

Okres podliczania głosów również byłby krótszy, podliczaniem zająłby się program komputerowy, który byłby ostatecznie skontrolowany przez członków komisji wyborczych.

Tak przeprowadzone wybory świadczyłyby również o wysokim stopniu informatyzacji państwa oraz tego jaki wpływ na nie ma globalizacja. Przeprowadzenie takiego głosowania przyczyniłoby się naszym zdaniem do wzrostu prestiżu naszego państwa na arenie międzynarodowej.

Przeprowadzając takie wybory trzeba mieć na uwadze, że nie wszyscy obywatele mogą mieć stały dostęp do Internetu czy też urządzenia z dostępem do niego.

Osoby starsze miewają problem z posługiwaniem się nowymi technologiami, a korzystanie z Internetu może być dla niech tzw. „czarną magią”. Wielu z nich nie mogłoby uczestniczyć w głosowaniu.

Osoby ze stwierdzoną niepełnosprawnością również mogłyby mieć problem z oddaniem głosu, oczywiście nie jest to zasadą, jednak nie każdemu by to odpowiadało.

Wykluczać może to również osoby przebywające za granicą państwa, które w normalnych warunkach głosowałyby w ambasadach czy konsulatach.

Co za tym idzie takie sytuacje naruszają zasadę powszechności wyborów.

Naszym zdaniem przeprowadzenie wyborów przy użyciu Internetu jest w Polsce obecnie mało realne; nie każdy obywatel posiada sprzęt elektroniczny i stały dostęp do łącza Internetowego. By takie głosowanie odbyło się w Polsce, nasz kraj musiałoby czekać kilka zmian i ulepszeń, które stale są wprowadzane (profil zaufany, cyfrowy podpis, dowody osobiste z chipem).

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Wydaje nam się, że ponieważ temat, który wybraliśmy wpisuje się w aktualna sytuację pandemiczną, był dla nas dosyć prosty. Jego wykonanie nie było dla nas bardzo dużym wyzwaniem. Dzięki temu, że zajęliśmy się kwestią wyborów udało nam się odświeżyć naszą wiedzę z wos-u. Dowiedzieliśmy się też o tym, jak wyglądają wybory w innych krajach.

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_pięcioprzymiotnikowe

https://www.computerworld.pl/news/Wybory-w-USA-w-sieci-pojawil-sie-film-pokazujacy-jak-zhakowac-maszyne-do-glosowania,406576.html

https://mlodziglosuja.ceo.org.pl/upload/relations/czy-mozna-przeprowadzic-demokrat-yczne-wybory-przez-internet_0b33.pdf

https://techsetter.pl/dlaczego-w-polsce-nie-mozna-glosowac-przez-internet/

https://przegladbaltycki.pl/14550,estonia-glosuje-przez-internet-jak-wygladaja-wybory-online.html

https://polskatimes.pl/elektroniczne-glosowanie-staje-sie-swiatowa-norma-wyniki-wyborow-sa-znane-juz-po-kilku-godzinach/ar/3655712

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting_in_Canada


Podobało Ci się

Komentarze

21.05.2020 10:37

Ciekawa relacja

31.05.2020 20:48

Interesujące ;)

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś