Elekcja w dobie COVID-19 – wybory prezydenckie 2020 w Polsce.

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 19.05.2020

PUNKTY: 3

3

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Relacja nr.1

Jak ostatnio słychać, wirus z Wuhan przewrócił nasze życie do góry nogami i na razie nie zamierza odpuszczać. Ma to spory wpływ na wybory prezydenckie w naszym państwie. Planowane jest przeprowadzenie głosowania korespondencyjnego, co jest przedmiotem dyskusji na wielu forach z przeciwnych stronnictw. Dlatego też porównaliśmy ze sobą dwa skrajne źródła internetowe – TVN24 i TVPINFO. 


Relacja nr.2

Ostatnio dużo się mówiło o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych w Polsce. Bardzo zaciekawił nas ten temat, ponieważ dotyczy on wyboru najważniejszej osoby w naszym kraju. Dlatego znalazłyśmy dwa artykuły z dwóch różnych stron dotyczące tego tematu i porównałyśmy je na tle charakteru, wydźwięku, sposobu przekazu informacji i wiarygodności.


Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Relacja nr. 1

Zacznijmy od tego, że TVN24 ma zupełnie inny wydźwięk niż druga wybrana przez nas strona – przekaz pierwszej witryny jest zdecydowanie bardziej negatywny, z kolei ten płynący z TVPINFO skłania się bardziej ku pozytywom.  

            Po przeczytaniu artykułu dotyczącego elekcji w czasach pandemii, TVN24 sprawiało wrażenie niezwykle negatywnie nastawionego do pomysłu wyborów korespondencyjnych. Autorzy nie zwrócili jednak uwagi na to, że swoimi niezbyt przyjaznymi artykułami zastraszają społeczeństwo. 

„10 maja te skrzynki mogą być urnami nie tylko wyborczymi” – te słowa, które padły pośród przeciwników głosowania korespondencyjnego, raczej nie dają ludziom wielkiej nadziei na ustąpienie pandemii. I chociaż może w tym wszystkim uda się zniechęcić obywateli do głosowania, istnieje ryzyko wywołania masowej paniki, co raczej nie jest pożądanym efektem na dzień dzisiejszy. Mimo wszystko jednak działacze opozycjonistów głosowania podkreślają, że najważniejsze jest dla nich bezpieczeństwo ludności. Intencje są z pewnością dobre, jednak warto by było zmienić taktykę ze względu na samopoczucie obywateli. 

            Natomiast przekaz płynący ze stacji TVPINFO jest zupełnie inaczej odbierany przez Polaków. W tych z kolei artykułach widać ewidentne próby uspokajania ludności i dawanie obywatelom do zrozumienia, że walka z koronawirusem nie jest skazana na klęskę, a wręcz zmierza w dobrym kierunku. Wracając do elekcji, prawica swoją decyzję o przeprowadzeniu wyborów korespondencyjnych, popiera logicznymi i adekwatnymi argumentami potwierdzonymi przez służbę zdrowia.  

„Ponieważ zwykle listy idą kilka dni, ryzyko, że wirus przez ten czas, w różnych temperaturach, w systemie pocztowym pozostanie na powierzchni [koperty] w formie aktywnej, jest bardzo niskie, więc ogólnie rzecz biorąc oceniamy to ryzyko jako niskie” – powiedziała dr Catherine Smallwood, ekspertka europejskiego oddziału Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Tak więc możemy mieć pewność, że wypowiadane przez tę stację słowa są prawdziwe. Jednakże nadmierne uspokajanie i umniejszanie ryzyka związanego z pandemią, może niechcący doprowadzić do lekceważenia zasad bezpieczeństwa i kwarantanny przez ludzi, co nie sprzyja zwalczaniu SARS–CoV–2. Tak więc wypadałoby jeszcze dodatkowo nie straszyć, ale uświadamiać obywatelom powagę sytuacji.  

Naszym zdaniem, jeżeli zachowa się pewien balans w pozyskiwaniu informacji z obu źródeł, łatwiej będzie przeżyć ten trudny czas, gdyż będzie można wypośrodkować zdobyte fakty. 

Życzymy zdrowia i bezpiecznego przetrwania pandemii koronawirusa. Pamiętajmy, niewychodzenie na zewnątrz nie jest takie trudne, a może ocalić wiele ludzkich istnień (#ZostanWDomu). 

Pozdrawiamy, Maria Szczyrba 

Maria Popinigis


Relacja nr. 2

Artkuł TVN24 – charakter informacyjny


W tekście autor przywołuje wypowiedzi wymienionych niżej postaci ze świata polityki: 

  • Michała Dworczyka
  • Jacka Sasina 
  • Marcina Makowskiego
  • Wojciecha Szackiego
  • Andrzeja Stankiewicza

Cytaty potwierdzają wiarygodność jego tez. 


Artykuł TVP INFO – charakter opinii

Wiele ironii, satyr:

  • „Powiedz Kidawie, że już po sprawie”
  • „Wszystko oczywiście z socjalno-demokratycznymi hasłami na ustach”
  • „Trudno powiedzieć, czy to pani Kidawie-Błońskiej znudziło się odgrywanie wrażliwej społecznie, czy może raczej ludziom w inicjatywę zaangażowanym pozostał jedynie słynny tekst kapitana Picarda z serialowego Stark Treka
  • „Czy to Małgorzata Kidawa-Błońska ciągnie Platformę na dno, czy może Platforma nie jest w stanie już zapewnić własnej kandydatce na prezydenta solidnego wsparcia – to rzecz to osobnych rozważań”


Epitety, sarkazm, prześmiewczość, dyskredytacja, wytykanie słabości, wyrażenia nacechowane emocjonalnie (“oczywiście”, “znudziło się”, “ciągnie na dno”) - ujawniają stosunek autora do opozycji. 


2.


Artykuł Krzysztofa Wołodźko:

-tytuł sugeruje, że Małgorzata Kidawa Błońska nie ma szans na wygraną w wyborach prezydenckich,

-wydźwięk jest negatywny.


Artykuł Dawida Rydzka:

-tytuł wskazuje że dla PiS podanie się do dymisji przez prezydenta Andrzeja Dudę będzie korzystniejsze niż wprowadzenie stanu klęski żywiołowej, gdyż wtedy wybory będą się mogły odbyć szybciej,

-wydźwięk jest neutralny.3.


Źródła różnią się znacząco od siebie. Artykuł Krzysztofa Wołodźki zawiera wiele opinii, jest stronniczy i krytykuje opozycję. Artykuł Dawida Rydzka przedstawia natomiast suche fakty, nie zawiera wyrazów wartościujących. Tekst jest rzeczowy, a autor powołuje się na wypowiedzi konkretnych osób, m.in. Prezydenta RP.


4.


Różnice pomiędzy tymi dwoma przekazami mogą wynikać z tego, że autorzy artykułów mają odmienne poglądy polityczne i reprezentują media, które znacząco różnią się poglądami i sposobami przekazywania informacji.5.


Źródła, z których autorzy artykułów czerpali informację:

-media,

-prasa,

-codzienne życie.


6.


Uważam, że artykuł Dawida Rydzka reprezentującego TVN jest bardziej wiarygodny. Przeważają w nim fakty, a opinie pojawiają się sporadycznie. Artykuł ten jest obiektywny i można przypuszczać, że zawiera same prawdziwe informacje. 


 

Źródła artykułu TVN24 są to wypowiedzi Michała Dworczyka, Jaka Sasina, Marcina Makowskiego, Wojciecha Szackiego, Andrzeja Stankiewicza, Andrzeja Dudy, polityków PiS-u oraz artykuły Onetu. 


Źródłami artykułu TVP INFO jest Gazeta wyborcza i wypowiedź Leszka Balcerowicza.


Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Relacja nr. 1

Z analizą wykorzystanych przez nas tekstów nie było dużych problemów. Jedynym trudniejszym zadaniem było oddzielenie istotnych informacji z całokształtu przekazów internetowych. Pomiędzy ważnymi dla nas faktami znajdowało się wiele informacji i odnośników do zupełnie innych wydarzeń ze świata polityki. Wyciąganie z tekstu faktów dotyczących społeczeństwa i głosowania w czasie pandemii stanowiło więc swego rodzaju wyzwanie. Dodatkowo sporym zaskoczeniem była różnorodność zdań, powszechna nawet w szeregach jednego stronnictwa politycznego na pierwszy rzut oka o w miarę jednolitych i zgodnych poglądach.


Relacja nr. 2

Analiza wykorzystanych przez nas tekstów nie sprawiła nam żadnego problemu. Artykuły były jasne, a samo polecenie zadania przejrzyste. Pracowało nam się z przyjemnością, gdyż wybrany przez nas temat był bardzo interesujący i nas zaciekawił.


https://www.tvp.info/47886761/powiedz-kidawie-ze-juz-po-sprawie


https://tvn24.pl/wybory-prezydenckie-2020/wybory-prezydenckie-2020-kiedy-sie-odbeda-termin-wyborow-prezydenckich-nowe-daty-4574621


Amelia Labuda

Liwia Nieścior


Podobało Ci się

Komentarze

21.05.2020 10:36

Ciekawa relacja

29.05.2020 16:20

Dziękujemy za komentarz :)

11.06.2020 13:04

Ciekawa praca. Gratulacje :)

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś