Rozwiązywanie trudnych sytuacji w dyskusji

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 11.05.2020

PUNKTY: 2

3

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Opiszemy zadanie o Rozwiązywaniu trudnych sytuacji w dyskusji, bo jest to bardzo ważna rzecz. Wiele ludzi ma problem z doborem argumentów czy szacunkiem do drugiej osoby podczas takich dyskusji. Ludziom brakuje empatii i otwartego umysłu. Zapewne nie raz się zdarzyło i nie raz się zdarzy, że podczas rozmowy nasz rozmówca źle zinterpretuje poruszany temat lub też samą wypowiedź. Najczęściej może wywiązać się z tego powodu niechciana kłótnia, jednak na szczęście istnieją sposoby, żeby tego uniknąć. Podczas wymiany zdań, gdzie jeden z rozmówców źle zinterpretował temat danej rozmowy, rzadko i trudno jest się zorientować, że takiej osobie się to zdarzyło, pomimo tego najlepiej jest jeszcze raz podjąć się powtórzenia tematu, ale tym razem trochę inaczej, tak abyśmy mieli pewność że nasz rozmówca zrozumiał. Można też dodatkowo spróbować wyjaśnić znaczenia danego tematu. Zdarza się, że ktoś się zorientuje, że dana osoba nie zrozumiała dobrze tematu dyskusji i może próbować nakierować rozmowę na właściwe tory, na przykład poprzez użycie prostszego języka i powrócenie do początku rozmowy. Dlatego naszym zdaniem rozwiązywanie trudnych sytuacji w dyskusji jest bardzo ważną rzeczą, którą trzeba opisać, abyśmy nauczyli się je rozwiązywać.


Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1. Myślę, że podstawową zasadą rozmowy o polityce jest szacunek do osób, z którymi prowadzimy rozmowę i, o których mówimy, ponieważ szacunek to cecha, która pozwala zjednać sobie wielu ludzi. Ma nieoceniony wpływ na relacje interpersonalne. W szacunku najważniejsza jest empatia i nasze podejście do drugiego człowieka. Choć nasz sposób myślenia może być różny to uczucie empatii pomoże nam zaakceptować i zrozumieć różnice. Kierowanie się tak prostym uczuciem, jakim jest szacunek wbrew pozorom nie jest łatwe. Poszanowanie zdania drugiego człowieka nie będzie możliwe gdy z góry nastawieni jesteśmy na prowadzenie konfliktu, a nasz stosunek do rozmówcy jest negatywny. Ważne jest też bycie obiektywnym. 


Na drugim miejscu postawiłam nie generalizowanie i nie używanie stereotypów. Uważam, że jest to bardzo ważna cecha idąca w parze z szacunkiem do drugiej osoby. Przy rozmowie ważne jest zachowanie otwartego umysłu i obiektywizm naszego opiniowania danych sytuacji. Spoglądanie na osoby trzecie przez pryzmat stereotypów doprowadzić może do konfliktów, a nawet agresji. Przez stereotypy nieświadomie krzywdzić możemy naszego interlokutora, co skutkować może negatywnym odbiorem naszej postawy, a także pogorszeniem się naszej opinii w oczach rozmówcy.


2. Myślę, że w dzisiejszych czasach prawdziwym problemem jest tak naprawdę zły dobór argumentów w przeprowadzanej dyskusji. Dobry sposób argumentowania jest bardzo ważną rzeczą w dzisiejszym społeczeństwie. Umiejętność ta jest bardzo potrzebną cechą w dyskusji. Jednak problem doboru złych argumentów, lub nieumiejętność ich doboru jest bardzo częsty i z wiekiem staje się bardziej uciążliwy, dlatego poniżej napiszę jak można temu zaradzić.


Wyzwanie: Zły dobór argumentów


Możliwe rozwiązania:


  • Dobrze zinterpretuj temat dyskusji


  • Aktywnie słuchaj swojego rozmówcy, jeżeli coś jest niejasne- dopytaj


  • Panuj nad emocjami- jeśli napotkasz opór ze strony rozmówcy, nie denerwuj się, staraj się przekonać rozmówcę by się przed Tobą otworzył 


  • Zadbaj o wizerunek- tak, to też jest ważne! Mimika twarzy, czy odpowiedni ubiór pozwolą rozmówcy czuć się komfortowo w Twoim gronie


  • Postaraj się przemyśleć to co chcesz przekazać, aby nie było to chaotyczne i niezrozumiałe. 


  • Dopasuj słownictwo do rozmowy. Poszukaj odpowiednich słów, aby umiejętnie oddać sens swojej wypowiedzi


  • Bądź otwarty na argumenty rozmówcy. 


  • Jeżeli chcesz dobrze przygotować się do rozmowy, przygotuj argumenty wcześniej


Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Zaskoczyła nas liczba, która mówiła o tym ile jest możliwych trudnych sytuacji w dyskusji. Zaskoczyło nas również jak często dochodzi do kłótni, czy nie zrozumienia naszego rozmówcy.

Znalazły się również takie sytuacje, gdzie męczyliśmy się z wymyśleniem pozytywnego rozwiązania, bo na co dzień nie analizujemy naszych rozmów. Co jest bardzo dużym błędem, gdyż możemy zrozumieć błędy do jakich doszło podczas rozmowy. Po przemyśleniu zszokowało nas ile sami popełniamy gaf podczas zwykłej dyskusji z koleżanką, czy kolegą. Zrozumieliśmy w czym leży problem i obiecaliśmy sobie więcej nie popełniać tych samych błędów.

Pomimo tej trudności nie poddaliśmy się, wręcz przeciwnie. Przy rozwiązaniu takich sytuacji mieliśmy jeszcze większy zapał i chęć, żeby znaleźć rozwiązanie, które będzie odpowiednie.Podobało Ci się

Komentarze

Józef

Mistrz

11.05.2020 14:04

Super praca :)

Alicja

Mistrz

11.05.2020 19:24

Ciekawa praca :)

18.05.2020 15:02

Ciekawa praca :)

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś