1. Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online? 2. Zalety i wady demokracji w czasie kryzysu. 3.Jak media mówią o koronawirusie? - Analiza

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 04.05.2020

PUNKTY: 2

3

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

1.Wybraliśmy ten temat, gdyż uważamy, że jest to bardzo ważny aspekt w dzisiejszych czasach. Temat również Nas bardzo zainteresował. Chcieliśmy w ten sposób pokazać jaką ważną kwestią są wybory w czasach pandemii COVID-19. Poprzez opisanie tego tematu chcemy uświadomić osoby dorosłe w tym, jak ważne w ich życiu są wybory. Zainteresowaliśmy się tą kwestią, ponieważ uważamy że zawsze warto mieć jakąkolwiek wiedzę w każdym temacie. Nie chcemy być również stronniczy, ani mówić o partiach, które uważamy za lepsze. Demokracja ma to do siebie, że władzę wybiera większość, która nie powinna być pod wpływem czyjejś opinii. Spodziewamy się również tego, że czyny Polaków będą miały konsekwencje w przyszłości na kolejne pokolenia. Już teraz widzimy jakie skutki wywierają na Nas decyzje naszych przodków. Chcemy również móc w przyszłości decydować o kraju,

w którym będziemy żyć. Staramy się również naszymi działaniami pokazać patriotyzm i troskę o ojczyznę.

2.Wybraliśmy ten temat, gdyż jest bardzo aktualny w obecnej sytuacji. Sądzimy, że każdy człowiek powinien mieć jakąkolwiek wiedzę na ten temat. Chcieliśmy również pokazać młodszym pokoleniom jakie są zalety i wady demokracji w obecnej sytuacji oraz co przedstawia nasz ustrój. Władze naszego kraju starają się jak najszybciej i najbezpieczniej zażegnać kryzys, z którym przyszło się mierzyć Nam wszystkim. Polska jest naszą ojczyzną więc pragniemy wspierać się w niej nawzajem.

3.Kolejnym wybranym przez nas tematem jest analiza informacji, które czerpiemy z mediów. Często  informacje podawane w mediach są podkoloryzowane. Niestety każdego dnia spotykam się z twierdzeniem ze strony wielu ludzi, że Telewizja Polska podaje informacje, które mają przestraszyć ludzi, natomiast TVN jest po to, aby żartować z sytuacji w kraju. Pytanie brzmi - czemu tak się zachowujemy? Czemu nie potrafimy oddzielać ziarna od plewy? Czy nie jest dziecinne przekomarzanie się o to, która telewizja jest lepsza, i która mówi więcej prawdy? Aby móc wypowiadać się rozważnie na tak ważne tematy powinniśmy ze spokojem i cierpliwością zaakceptować każdą telewizję. Nie możemy siedzieć i milczeć, gdy Polacy tworzą burzę w takich tematach! Pora powiedzieć temu STOP! Zacznijmy wyciągać wnioski z każdego możliwego źródła. Polacy mają poważne problemy z akceptacją polityki i informacji, które z niej pozyskują. Sądzimy, że jesteśmy na tyle mądrym i inteligentnym narodem, że damy radę uporać się z natłokiem informacji z wielu stron. Nie poprzestawajmy na jednym źródle. Doszkalajmy się w każdej możliwej chwili, aby inne narody nie mogły powiedzieć, że Polacy są ,,głupim" narodem.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1.Nasze rozwiązanie prezentuje się następująco:

  • Wybory online nie mogłyby być w pełni demokratyczne, gdyż nie spełniałyby do końca wszystkich ważnych wymogów tradycyjnych wyborów.
  • Polska nie jest w pełni przystosowana technologicznie do zapewnienia wszystkim obywatelom dostępu do wyborów online.
  • Przygotowanie takich wyborów mogłoby pochłonąć bardzo duże fundusze oraz wiele pracy i cenny czas.
  • W wypadku wyborów internetowych powinniśmy dostosować je również do osób niepełnosprawnych, co byłoby bardzo dużym utrudnieniem.
  • Kolejnym ważnym aspektem jest problem w dostępie do internetu. Wiele osób żyjących w Polsce nie ma szans na takie udogodnienie.
  • Problemem w przeprowadzeniu wyborów internetowych mógłby być również wiek ludzi. Często spotykamy się z ososbami starszymi, ktore nie nadążają za postępem technologicznym.
  • Przewidziane powinno być również odpowiednie zabezpiecznie danych osobowych, przed np. atakami hakerskimi.
  • Pojawiłyby się również problemy z serwerami i ich przeciążeniem.

Uważamy, że przeprowadzenie demokratycznych wyborów na chwilę obecną nie jest możliwe. Sądzimy, że byłoby to możliwe w przyszłości, gdy postęp w naszym kraju będzie szedł szybciej. Obecnie nasz kraj jak i obywatele nie są gotowi na takie przedsięwzięcie jak zrobienie demokratycznych wyborów przez Internet. Jest wiele aspektów, które powinniśmy brać pod uwagę przy wyborach. Każdy z nich jest bardzo ważny i żadnego nie można zastąpić. Również dlatego powinniśmy wstrzymać się z wyborami online.

2.Największą wadą demokracji jest powolność działania organów rządzących. Niestety nie wszystko da się ze sobą pogodzić, więc po części wynika to właśnie z tego. Wiele błędów i ,,potknięć" partii będącej przy władzy jest wykorzystywane do ośmieszania, a często nawet obrażania polityków. Nic co zostało powiedziane publiczne nie zniknie z pamięci Polaków i ,,konkurentów" władzy. Mieszkając w kraju z takim ustrojem mamy wiele swobód, lecz nie wszyscy potrafią to docenić. Oczekują coraz więcej. Jeśli coś nie będzie po ich myśli potrafią zmienić swoje stanowisko co do opinii o kraju. Nie można jednak myśleć tylko o wadach. Niewątpliwą zaletą jest powszechny dostęp do wielu towarów zagranicznych. Polska jest dobrze prosperującym krajem, coraz bardziej rozwijającym się na arenie międzynarodowej, lecz jest nadal uzależniona od wielu państw. Dzięki temu ,,uzależnieniu" mamy szansę pogłębiać i polepszać stosunki z wieloma państwami. Staramy się nawiązywać ,,przyjaźnie", z przedstawicielami państw, o których w dawnym ustroju nawet nie mogliśmy pomyśleć. Kolejną zaletą jest wolność słowa. Jako obywatele Polski mamy prawo wyrazić swoją opinię na różnorodne tematy, bez obawiania się o dalszą przyszłość. Jednak trzeba pamiętać, że pomimo wielu ,,ulg" zasady kultury muszą być zachowane! Powinniśmy godnie reprezentować naszą cudowną ojczyznę!

3.W wielu przypadkach informacje podawane w mediach są opinią, a nie informacją. Zbyt często zdarza się nam tego nie dostrzegać. Burzymy się tym co usłyszymy, a nie zwracamy uwagi na to, że są to opinie. Nie wszystko co jest w telewizji jest faktem. Jeśli informacje nie są do końca sprawdzone, jest to zaznaczone przez reportera. Niestety nie mogę powiedzieć, że jest to idealny sposób. Media często wykorzystują swoje ,,sztuczki" do dawkowania nam informacji. Są one również koloryzowane na potrzebę oglądalności. Najczęściej zwracamy uwagę na nagłówki i tzw. najważniejsze informacje. Nie wsłuchujemy się we wszystko. Nasz mózg najczęściej odbiera i analizuje początek i koniec. Środek jest uważany za mniej ważny. W świecie Internetu takie nagłówki są nazywane clickbaitami. Nie powinno nas dziwić oburzenie, które okazują wtedy Polacy. Czują się oszukani i nie wiedzą w jakiej sytuacji tak na prawdę się znajdują. Powinniśmy wiedzieć, że pokazują nam to, co chcemy zobaczyć. Czy nigdy nikogo nie dziwiło to, że coś co nas zastanawia, jest nagle jednym z ,,gorących" tematów? Nie możemy dać się ,,oszukiwać" samemu sobie. Dane, o których słyszymy są różne. Niektóre lepsze, niektóre gorsze. Tu znajduje się sedno tego wszystkiego. Z informacji, które są nam dostarczane musimy wyciągnąć matematyczną średnią. Dodać jedno do drugiego i podzielić przez te informacje razem. Dopiero wtedy możemy mówić, że mamy jakieś pojęcie o tym co się dzieje. Różnice w tych wiadomościach mogą być powodowane stylem, który jest przybrany przez stację. Jedni stawiają na informacje treściwe i ,,dołujące", a drudzy na treściwe i poniekąd zabawne. Niewątpliwą zaletą wszystkich mediów jest to, że potrafią współpracować ze ,,zwykłymi" ludźmi. Nie powinno określać się, które źródło jest bardziej wiarygodne, ponieważ każde ma wady i zalety. Umiejętne korzystanie z nich daje nam dostęp do ogólnie pojętej ,,prawdy". Będąc homo sapiens, czyli człowiekiem rozumnym mamy możliwość decydowania o tym jak to wszystko postrzegamy. Nie powinniśmy zmarnować tej szansy.

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

1.W tym zadaniu nie napotkaliśmy żadnych problemów, które mogłyby spowolnić naszą pracę. Naszemu zespołowi pracowało się bardzo dobrze. Każdy umiał się porozumieć. Współnie pracowaliśmy i uzupełnialiśmy swoją wiedzę. Był to bardzo mile spędzony czas w świetnym i inteligentnym towarzystwie. Już wczesniej dzięki naszym cudownym nauczycielom posiadaliśmy wiedzę na temat wyborów, więc było to dla nas bardzo ciekawe doswiadczenie. Jedyną przeszkodą była utrudniona komunikacja przez komunikatory internetowe. Niestety z powodu przeciążeń czasem nie udawało nam się współpracować w taki sposób jaki byśmy chceieli. Wtedy wzajemnie ocenialiśmy częsci wykonanej indywidualnie pracy.

2.Podczas realizacji tego zadania nie napotkaliśmy trudności. Dzięki nauczycielom, jak i otoczeniu, w którym się znajdujemy, daliśmy radę odnaleźć się w tym zadaniu i znaleźć rozwiązanie w formie konsensusu. Nasza grupa okazała się też niezwykle komunikatywna . Dzięki pomocy wielu źródeł byliśmy w stanie wykonać pracę w wyznaczonym czasie. Dowiedzieliśmy się bardzo dużo o naszym ustroju, więc chcemy kontynuować edukowanie młodszych dzieci, aby i one pokochały nasz kraj.

3.Największym zaskoczeniem było postrzeganie mediów przez naszych rodaków. Dopiero teraz zaczynamy dostrzegać jakim jest to dużym problemem. Nie można normalnie funkcjonować w ciągłym ,,,bałaganie". Musimy zjednoczyć się jako naród jeszcze bardziej niż teraz. Mamy nadzieję, że poprzez projekty tego typu, Polacy zaczną bardziej dostrzegać błędy, które popełniają nieświadomie.

Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

Alicja

Mistrz

11.05.2020 19:25

Dobra robota :)

27.05.2020 13:08

Ciekawa praca.

31.05.2020 20:52

Interesująca relacja ;)

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś