Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 29.04.2020

PUNKTY: 4

3

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Oto zasady wyborów które muszą być spełnione aby wybory uznano za demokratyczne: -powszechność wyborów -bezpośredniość -równość -tajność 


Zasada powszechności- każdy młody człowiek, który ukończył 18 rok życia ma prawo do głosowania na wybranego kandydata. Aby udowodnić swój wiek, pokazujemy dowód osobisty. 

Zasada równości- Każdy oddany głos ma taką samą wartość bez żadnych wyjątków. 

Zasada bezpośredniości-Osoba głosująca oddaje jeden głos na wybranego przez siebie kandydata. 

Zasada tajności- Wybory powinny odbywać się w pomieszczeniu w którym gwarantujemy pełną anonimowość osobom głosującym. Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Dotychczas wprowadzono wybory on-line w niektórych stanach Stanów zjednoczonych i w nieco bliższej naszemu kraju Estonii. Ma on podzielone opinie jedni są pozytywnie nastawieni do tego głosowania natomiast drugą grupę ludzi niezbyt to przekonuje.

Pytanie numer 1​. Jakie kryteria powinny zostać spełnione, aby wybory przeprowadzone przez internet mogły być uznane za demokratyczne? 


Formularze do głosowania powinny być doręczone osobie uprawnionej do decydowania bezpośrednio, bezpieczne oraz anonimowe dane głosującego, koperty na oświadczenie o wyborach utajnionych i kartę do głosowania, koperty absolutnie nie mogą być przezroczyste, w głosowaniu komputerowym powinien być założony profil zaufany i podpis elektroniczny. Należałoby też udowodnić swój wiek aby była spełniona zasada powszechności. 


Pytanie numer 2. Jakie mogą być zalety przeprowadzenia wyborów przez internet? 

● Sprawne liczenie głosów. 

● Mniejsze wykorzystanie papieru. 

● Możliwość głosowania osób niepełnosprawnych ruchowo lub osobom w podeszłym wieku gdzie realnie nie miały takiej możliwości . 

● Gdy oddajemy głos na arkuszu papieru możemy nieumyślnie popełnić błąd a na wskutek tego oddać głos na nieprawidłową osobę. Za pomocą internetu możemy łatwo te błędy wyeliminować. 


Pytanie numer 3. Jakie mogą być wady wyborów prezydenckich prowadzonych przez internet? 

● Możliwe zagrożenia terrorystyczne 

● Brak zdefiniowania poziomu bezpieczeństwa komputerów osobistych osób głosujących. 

● Kluczem wyborów jest również zapewnienie anonimowości. 

● Możliwość pojawienia się hakerów, którzy będą mieli na celu wykraść dane osobowe głosujących.Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Naszym zdaniem wybory prezydenckie mogłyby zostać przeprowadzone przez internet lub korespondencyjnie. Myślimy, że wielu Polakom ułatwiłoby to głosowanie i zapewniło bezpieczeństwo w czasach pandemii. Uważamy również, że gdyby wybory zostały przeprowadzone w tradycyjny sposób liczba 

zachorowań wzrosłaby o tysiące a nawet o miliony osób zakażonych. W internecie oraz telewizji pojawiła się również sugestia, że kadencja obecnego prezydenta trwałaby dłużej o dwa lata, a po ukończeniu przedłużonej kadencji nie mógłby pojawić się na liście kandydatów do ponownego startowania wyborów, myślimy, że to też byłoby całkiem w porządku.
Podobało Ci się

Komentarze

30.04.2020 16:22

ciekawie dobvane pytania

Józef

Mistrz

30.04.2020 17:34

Interesujące wykonanie

03.05.2020 19:15

Jestem zachwycona formą! Z całego serca życzę powodzenia! ☺️

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś