„Wybory online w czasach pandemii”

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 25.04.2020

PUNKTY: 9

7

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Wybraliśmy zadanie nr. 2, czyli „Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?” Zdecydowaliśmy się zgłębić i opisać ten temat, ponieważ jest on bardzo aktualny w obecnym czasie, a wyzwanie przeprowadzenia wyborów online samo w sobie, jest niezwykle ciekawe i warte zgłębienia.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Każde wybory, nazywane też „świętem demokracji”, są często najważniejszym politycznym wydarzeniem roku. To w nich wybieramy swoich przedstawicieli we władzach samorządowych, w parlamencie oraz wybieramy najważniejszego przedstawiciela naszego kraju — Prezydenta. W tym roku, stanęliśmy wobec bardzo poważnego wyzwania jakim niewątpliwie jest pandemia koronawirusa. Ta niekorzystna sytuacja, zbiegła się w czasie z tegorocznymi wyborami prezydenckimi. Od wielu dni toczy się dyskusja, „czy wybory powinny się odbyć?”. Warto jednak zadać pytanie, „czy jest to w ogóle możliwe?”


Optymalnym rozwiązaniem, w sytuacji gdy mamy do czynienia z zagrożeniem epidemicznym i koniecznością ograniczenia kontaktów międzyludzkich, byłoby przeprowadzenie wyborów online. Możemy zauważyć, że inne formy wyborów korespondencyjnych choć ograniczają ten kontakt, nadal stanowią ogromne zagrożenie zakażenia i negatywnie wpływają na ilość chorych w miejscach gdzie zostały przeprowadzone (jak chociażby w niemieckiej Bawarii). Wydaje się więc, że głosowanie internetowe, nie wymagające żadnego kontaktu z osobami postronnymi, jest rozwiązaniem na trudne czasy, gdy nie można tradycyjnie „ruszyć do urn”.


Podstawą demokratycznych wyborów są ich równość (każdy wyborca dysponuje taką samą liczbą głosów), bezpośredniość (obywatele głosują osobiście), tajność (treść głosu pozostaje anonimowa) oraz powszechność (wszyscy obywatele państwa spełniający cenzus wieku mają prawo oddać głos). Niemożliwe jest przeprowadzenie demokratycznych wyborów, bez spełnienia tych podstawowych zasad. Czy da się więc je spełnić, głosując online? Aby tak się stało niezbędne byłoby zapewnienie sprzętu do oddania głosu każdemu obywatelowi (nie każdy przecież posiada komputer) oraz dostępu do internetu. Musielibyśmy mieć też pewność, iż każdy głos został oddany osobiście przez danego obywatela, co musiałoby zostać zweryfikowane. Zapewnione musiałoby zostać również bezpieczne głosowanie, ochrona wrażliwych danych milionów obywateli oraz pewny i stabilny system, który sprostałby wszelkim wyzwaniom (przeciążeniom, atakom hakerskim itp.). Niezbędne byłoby także przeprowadzenie kampanii informacyjnej, zaznamiającej obywateli z nowym sposobem głosowania. Widzimy więc, że przedsięwzięcie wyborów internetowych jest ogromnym wyzwaniem, ale ich realizacja jest możliwa.

Możliwa, a w różnych miejscach na świecie już dziś głosowanie online się odbywa. Estonia, jako pierwszy kraj na świecie, już w 2005 roku opracowała system, który na szeroką skalę zastosowano m.in. w wyborach parlamentarnych w 2007r. i stosuje się go do dziś (ostatnio podczas wyborów parlamentarnych w 2019r.). W krajach takich jak Stany Zjednoczone czy Brazylia, wybory odbywają się częściowo elektronicznie, gdzie w lokalach wyborczych, znajdują się maszyny do głosowania.


Internetowe wybory niosą za sobą wiele korzyści. Wyniki zdalnego głosowania znane są znacznie szybciej bo już po kilku godzinach, ograniczane jest ryzyko związane z jakimkolwiek z fałszerstwem w komisji wyborczej, oszczędzany jest papier, koszty organizacji wyborów znacznie się zmniejszają, a w sytuacji zagrożenia podczas epidemii eliminuje ryzyko zakażenia. Możemy też zauważyć, że istnieje wiele zagrożeń związanych z głosowaniem online. Wyzwaniem jest zapewnienie podstawowych zasad przeprowadzenia wyborów, możliwe są problemy z funkcjonowaniem systemu lub atak hakerski wpływający na wynik wyborów.


Głosowanie online, rozumiane jako samo oddanie głosu, jest pod wieloma względami lepsze i wygodniejsze niż tradycyjne, znane nam od lat, głosowanie w lokalu wyborczym. Jednak czy takie wybory mogłyby się odbyć w Polsce, w obliczu zagrożenia koronawirusem, w 2020 roku? Pomijając fakt braku istnienia takiego systemu i nieprzygotowanie do takiej formy głosowania już teraz, należałoby się zastanowić czym tak naprawdę są wybory — czy jedynie oddaniem głosu na tego czy innego kandydata? Czy są walką na idee, programy, pomysły i plany reform, są debatami kandydatów i spotkaniami z wyborcami? Kampania wyborcza ze względu na pandemię od miesięcy jest zawieszona, aktywności typowe dla kampanii wyborczych nie mogą się odbywać. Czy chcemy instrumentalnego wykorzystania wyborców jedynie w celu oddania głosu, czy chcemy debatować, rozmawiać i tworzyć przyszłość Polski?

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

W czasie pracy nad projektem napotkaliśmy parę informacji które niemało nas zaskoczyły, skłoniły do rozmów, czy wyszukania większej ilości informacji. 

Tematem który spowodował wiele dyskusji między nami, był sam fakt że nigdy nikt z taką sytuacją nie miał do czynienia. Dlatego przeanalizowanie na chłodno możliwości przeprowadzenia wyborów w warunkach globalnej pandemii, kiedy dla bezpieczeństwa wszystkich powinno się ograniczać kontakty międzyludzkie do minimum, wymagało od nas dużej otwartości umysłu i wyszukania niejako niekonwencjonalnych rozwiązań w tej niespotykanej sytuacji. Kiedy dowiedzieliśmy się że w niektórych państwach od wielu lat istnieje opcja przeprowadzenia wyborów częściowo korespondencyjnych, np. listownie czy nawet przez internet nie mogliśmy wyjść z zaskoczenia i podziwu za inicjatywę, i sprawność ich przeprowadzania. Pewnym wyzwaniem samym w sobie było też na pewno przestawienie się na tryb pracy tylko i wyłącznie online, nie mieliśmy jeszcze nigdy okazji używać tylko i wyłącznie takiej formy komunikacji do pracy nad projektami.


Podobało Ci się

Komentarze

Ewa

Praktyk

26.04.2020 20:23

Doskonała robota! Przekonujace, przemyślane wnioski.

27.04.2020 16:53

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

27.04.2020 21:24

Dobra robota

Józef

Mistrz

29.04.2020 09:11

Rzeczowa praca!

03.05.2020 19:38

Fajnie, że mieliście możliwość przedyskutowania wszystkiego. Powodzenia w konkursie! 😁

11.05.2020 11:39

Super relacja!

14.05.2020 14:33

Super praca!

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś