Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 25.04.2020

PUNKTY: 9

5

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Czy możliwe jest przeprowadzenie wyborów przez Internet? Ze względu na zaistniałą sytuację zainteresował mnie ten temat. Jest to nowa forma glosowania w Polsce, jeszcze nie praktykowana. Do tej pory były wybory tradycyjne, papierowe z udziałem komisji wyborczych, w realu. W dobie postępującej technologii IT nasz kraj został "zaskoczony" nowa formą glosowania. Raczej niemożliwego do przeprowadzenia na dzień dzisiejszy w Polsce.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1. Aby wybory i ich wynik mogły zostać uznane za zgodne ze standardami demokratycznymi muszą być spełnione 4 zasady

-powszechność wyborów

-równość

-bezpośredniość

-tajność

Zasada powszechności-każda osoba, która ukończyła 18 lat ma prawo udziału w wyborach. Jedynie sąd może odebrać to prawo.

Zasada równości-każdy oddany głos ma taką samą wartość.

Zasada bezpośredniości-wyborca bezpośrednio oddaje swój głos na wybranego przez siebie kandydata

Zasada tajności-wybory powinny odbywać się w odpowiednich warunkach, aby zapewnić wyborcom możliwość anonimowego oddania głosów                                                              

   2. W obecnej sytuacji niemożliwe jest przeprowadzenie w pełni demokratycznych wyborów ponieważ:

-Włączenie głosowania online do katalogu metod oddania głosu nie może być dziełem przypadku i nie może nastąpić z dnia na dzień

-Głosowania internetowego nie można zadekretować i za tydzień liczyć oddane w ten sposób głosy

- Aby nasz kraj był gotowy technicznie i społecznie na w pełni uczciwe wybory może minąć nawet kilka lat tak jak w przypadku Estonii lub USA.

 W wyborach parlamentarnych w Estonii w 2007 roku przez Internet zagłosowało łącznie 5,5% uprawnionych wyborców, choć poparcie dla tej idei deklarowało w sumie 85% potencjalnych wyborców. Wyborcy w Estonii uwierzytelniali się za pomocą elektronicznego dowodu osobistego, który posiada 80% z 1,3 mln obywateli. Obserwatorzy OBWE zwrócili uwagę, że „bezpieczeństwo [systemu wyborczego] było uzależnione od zaufania pokładanego w małej grupce pracowników komisji wyborczej i niezależnego audytora”. W wyborach lokalnych i parlamentarnych, które odbyły się w kolejnych latach, udział e-głosów wykazywał trend wzrostowy, osiągając w 2019 r. blisko 44% oddanych głosów.

- Podczas wyborów w USA w 2002 roku ponad dwie trzecie z zakupionych kosztem 125 mln dolarów komputerów wyborczych miało usterki, zaś liczba niepoprawnie zarejestrowanych (lub zgubionych) głosów w niektórych hrabstwach sięgała od 8 do 48% (Miami-Dade), co wzbudziło liczne spory i kontrowersje.

- W 2004 roku amerykański programista Clinton Curtis opublikował oświadczenie opisujące aplikację napisaną rzekomo na zlecenie producenta komputerów wyborczych, która miała modyfikować zliczane głosy tak by preferować wskazanego kandydata i równocześnie zachować zgodność sumarycznej liczby oddanych głosów.

- W 2004 roku władze Irlandii zakupiły kosztem 52 mln euro system wyborczy, który został jednak odrzucony przez centralną komisję wyborczą w wyniku niezależnego audytu bezpieczeństwa, od tej pory roczny koszt przechowywania tego sprzętu sięga 800 tysięcy euro.

3. Zalety:

-przy właściwym wdrożeniu takiego systemu, każdy oddany przez obywatela głos będzie głosem ważnym. Na papierowym arkuszu wyborczym wyborca może teoretycznie napisać cokolwiek, popełnić błąd. W przypadku systemu elektronicznego tego typu błędy można wyeliminować.

-W dzisiejszej sytuacji wybory internetowe uniemożliwiłyby rozprzestrzenianie koronawirusa podczas głosowania.

- nie wymaga struktur lokali wyborczych

Wady:

-komputery wyborców nigdy nie są w 100% zabezpieczone przed atakami hackerskimi.

-zapewnienie anonimowości wyborców jest praktycznie niemożliwe.

-nigdy nie wiadomo czy wybory nie zostały sfałszowane

- aby były bezpieczne, potrzeba na początek dużych kosztów zakupu ochrony i dobrego sprzętu

- są obszary tzw. wykluczenia internetowego ze względu na ukształtowanie terenu (naruszona zasada równości)

- trudności w identyfikacji osoby

  4. Według mnie, na dzień dzisiejszy wybory prezydenckie nie powinny się odbyć, ponieważ aby były w pełni demokratyczne potrzeba czasu, zaangażowania wszystkich osób w kraju, trzeba zmienić konstytucję która będzie pozwalała na wybory przez Internet. Przede wszystkim musi być jasność i przejrzystość zasad przeprowadzania takich wyborów. W naszym kraju e-głosowanie lub głosowanie korespondencyjne to zupełna nowość i uważam, że nie jesteśmy do tego przygotowani. Robienie czegoś szybko, pod presją powoduje wiele wątpliwości i domysłów. Wybory prezydenckie są zbyt poważne. To nie jest głosowanie na popularnego artystę czy sportowca. Według mnie dzisiaj to bardziej przypomina tą drugą formę głosowania.


5. ŹRÓDŁA:

https://brainly.pl/zadanie/14106075                             

 https://przegladbaltycki.pl/14550,estonia-glosuje-przez-internet-jak-wygladaja-wybory-online.html http://www.gryguc.pl/technologia-ktora-zmienia-wybory-zalety-i-wady-e-votingu/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Demokracja_elektroniczna

https://pl.wikipedia.org/wiki/G%C5%82osowanie_elektroniczne


Kamil klasa VIII


Głosowanie przez internet w wyborach państwowych zastosowało już kilkanaście państw na świecie (m. in. Australia, Estonia, Francja, Niemcy, Brazylia, Kanada, Włochy, Wielka Brytania, Szwajcaria). Bardzo dobrym przykładem jest Brazylia, w której głosowanie przez internet obowiązuje od 2000 roku. Drugi przypadek zastosowania takiego glosowania, występuje w Szwajcarii od 2004 roku. Wybory, aby mogły zostać uznane za demokratyczne przeprowadzone przez internet, powinny spełniać kryteria takie jak:

- równość każdego oddanego głosu

- zapewnienie bezpieczeństwa i rzetelności każdego obywatela

- obywatel powinien mieć Profil Zaufany oraz posiadać możliwość do anonimowego zagłosowania.

Zalety przeprowadzenia wyborów przez internet:

- bardzo szybkie podliczenie głosów

- umożliwia oddanie głosu każdemu obywatelowi, który skończył 18 lat, np. jeśli jest chory i nie ma możliwości wyjścia z domu

- wygoda głosujących.

Wady przeprowadzenia wyborów przez internet:

- nie każdy ma lub nie umie używać sprzętu elektronicznego

- możliwość ataku hakerskiego

- brak gwarancji anonimowości

- może dojść do nieuczciwego oddania głosu.

Moim zdaniem Polska nie jest gotowa, aby przeprowadzić demokratyczne wybory online, ponieważ jest to zupełnie coś innego i może dojść do złej sytuacji, jeżeli nastąpiłby atak hakerów. Nie wszyscy ludzie mają także dostęp do internetu oraz sprzętu elektronicznego, a osoby starsze w większości nie umieją posługiwać się np. telefonami komórkowymi.
ŹRÓDŁA:

https://www.wosna5.pl/zasady_prawa_wyborczego

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Głosowanie_elektroniczne

https://www.google.com/amp/s/www.komputerswiat.pl/artykuly/redakcyjne/demokracja-w-czasach-koronawirusa-jak-wybory-online-sprawdzily-sie-w-innych-krajach-i/ez086nv.amp


Eliza klasa VIII


Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

raczej nie, ponieważ ostatnio dużo jest informacji na ww temat, jest duża dyskusja o głosowaniu on line lub korespondencyjnym.


Podobało Ci się

Komentarze

25.04.2020 16:35

Spodobała mi się twoja relacja

27.04.2020 16:54

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

Józef

Mistrz

29.04.2020 09:13

Świetna praca, powodzenia w projekcie :)

04.05.2020 21:46

szkoda,że wady przewyższają zalety

11.05.2020 11:41

Ciekawa relacja

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś