CZY MOŻNA PRZEPROWADZIĆ DEMOKRATYCZNE WYBORY ONLINE?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 24.04.2020

PUNKTY: 9

5

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Wybór tego zadania wiązał się z obecną sytuacją polityczną w kraju i dyskusją której wszyscy jesteśmy świadkami.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Słowo demokracja pochodzi z języka greckiego od słów demos, co znaczy lud oraz kratos – władza. Demokracja jest formą ustroju politycznego, w której obywatele (naród) sprawują rządy bezpośrednio albo też za pomocą wybranych przez siebie przedstawicieli.

Demokratyczne wybory mają swoje zasady:

-    zasada tajności głosowania - głosowanie odbywa się w sposób anonimowy i nikt z osób trzecich nie ma prawa ingerować w żaden sposób w przebieg głosowania.

-    Zasada bezpośredniości głosowania - wyborca głosuje bezpośrednio na wybranego przez siebie kandydata, a nie na elektorów, którzy to dopiero za niego dokonają wyboru; wyborca osobiście uczestniczy w wyborach.

-    Zasada równości wyborów - tę zasadę można rozważyć na dwa przypadki - każdy z wyborców ma taką samą ilość głosów do oddania oraz siła danego głosu powinna być taka sama

-    Zasada powszechności - prawo wyborcze ma każda osoba spełniająca warunek wieku, obywatelstwa oraz osoba niebędąca skazana wyrokiem prawomocnym

Państwowe wybory internetowe są już możliwe w kilku krajach. Jedne z pierwszych przeprowadzone zostały w Estonii w wyborach samorządowych 2005 r. Aby oddać głos, Estończycy musieli mieć czytnik, który odczyta mikroczip umieszczony w dowodzie osobistym. Głosy można było oddawać przez dwa tygodnie przed wyborami, możliwe było też zmienianie tego wyboru kilkakrotnie. Brany pod uwagę był ostatni głos. Głosować przez internet nie można było jedynie w dniu wyborów, wtedy należało wybrać się do lokalu wyborczego.

Kolejnym przypadkiem była Francja, która po raz pierwszy wprowadziła głosowanie internetowe w 2003 r. Francuzi mieszkający w Stanach Zjednoczonych wybrali swoich przedstawicieli do Zgromadzenia Francuzów za Granicą. Organizacja Forum Praw Internetowych opublikowała wtedy zalecenie w sprawie elektronicznego głosowania w przyszłości we Francji, w którym stwierdzono, że obywatele francuscy za granicą powinni mieć możliwość głosowania internetowo.

Aby wybory przeprowadzone przez internet mogły być uznane za demokratyczne, przede wszystkim powinna być pewność, że głosowanie będzie w 100% anonimowe. Oprócz tego, każdy obywatel Polski musiałby mieć dostęp do internetu. Co by się stało, jeżeli dana osoba nie miałaby takiej możliwości, a chciałaby zagłosować? Moim zdaniem, byłoby to poniekąd złamanie zasady powszechności wyborów.

Można znaleźć kilka zalet i wad takiego rodzaju wyborów. Zacznę od przedstawienia zalet. Pierwszą z nich jest wygoda. Wyborcy nie muszą wówczas wychodzić z domu, aby zagłosować. Byłoby to również bardzo wygodne dla osób niepełnosprawnych, czy dla osób starszych. Drugą zaletą jest to, że takie głosowanie bardziej ekologiczne i tańsze. Nie ma wtedy konieczności drukowania milionów papierowych arkuszy. Kolejną zaletą może być to, że po głosowaniu online wyniki znany by były od razu, prawdopodobnie byłoby mniej odniesień dotyczących liczenia głosów. Jeśli chodzi o wady, jako pierwszą jest niewiedza o poziomie bezpieczeństwa komputerów/telefonów wyborców. Mowa tutaj o zagrożeniach atakami hakerskimi. Kolejną wadą może być problem z korzystaniem z takiej platformy do głosowania przykładowo przez osoby starsze. Ostatnią już wadą jest to, że nie jesteśmy w stanie stwierdzić, czy takie wybory są w 100% anonimowe.

Podsumowując, można doszukać się wielu wad, ale też zalet internetowego głosowania. Moim zdaniem, aby doszło to do skutku, nasze państwo powinno nam zagwarantować anonimowość, dostęp do urządzenia elektronicznego oraz do internetu. Według mnie, państwo Polskie mogłoby zaczerpnąć pomysł przeprowadzenia wyborów od Estonii, byłoby to bardzo rozsądne.

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Źródła z których korzystałam pisząc pracę:

1. https://www.szkolnictwo.pl/szukaj,Tajność_wyborów

2. http://prawowity.pl/aktualnosci/18/1,,1179,Zasady_prawa_wyborczego/

3. https://polskatimes.pl/elektroniczne-glosowanie-staje-sie-swiatowa-norma-wyniki-wyborow-sa-znane-juz-po-kilku-godzinach/ar/3655712

4. http://www.gryguc.pl/technologia-ktora-zmienia-wybory-zalety-i-wady-e-votingu/


Podobało Ci się

Komentarze

27.04.2020 16:55

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

27.04.2020 20:18

super praca

Józef

Mistrz

29.04.2020 09:14

Dobra praca :)

03.05.2020 19:30

Zgadzam się z opinią o wzięciu przykładu z Estonii. Ciekawa forma pracy, dość nietypowa. Powodzenia w konkursie!

11.05.2020 11:32

Superowa relacja !

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś