Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online? / Jak media mówią o koronawirusie?

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 24.04.2020

PUNKTY: 6

7

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

 Pierwszym z wybranych przez nas zadań był to dotyczące kwestii demokratycznych wyborów online. Wybraliśmy akurat to zadanie, ponieważ chcieliśmy zastanowić się nad jednym z możliwych rozwiązać problemu, który spotkał nasze społeczeństwo. Wybory są kwestią bardzo istotną i ważną, ponieważ mają one wpływ na dalsze losy naszego państwa. Wybory online są jedną z propozycji w tym temacie, jednak wręcz obowiązkowym jest przyjrzeć się, czy są one faktycznie zgodne z panującym w naszej kraju ustrojem.


Drugim z wybranych przez nas zadań była kwestia tego „jak media mówią o koronawirusie". Nie ukrywamy, że o wirusie dowiedzieliśmy się z mediów. W tym zadaniu analizujemy, m. in od czego zależy wiarygodność mediów, oraz dlaczego agencje medialne często zajmują się produkowaniem manipulacji, czy też fałszywych informacji.

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

1. Zasady demokratycznych wyborów, w tym przypadku prezydenckich, możemy znaleźć w naszej Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej: rozdział V, art. 127 1. Prezydent Rzeczypospolitej jest wybierany przez Naród w wyborach powszechnych, równych, bezpośrednich i w głosowaniu tajnym.

Są także przykłady wyborów na świecie, w których wykorzystano właśnie drogę internetową. Jest to m. in. Estonia, która w 2007 zorganizowała swoje wybory parlamentarne, z możliwością głosowania przez Internet. Sposób ten wybrało około 5,5 % uprawnionych do głosowania obywateli. Innym przykładem są niektóre stany USA, w których samo prawo bierze pod uwagę głosowanie przez Internet dla wszystkich w każdym przypadku (Alaska), w sytuacjach wyjątkowych (Idaho) bądź dla osób z niepełnosprawnościami (Utah).

Istnieją zalety, jak i wady takiego sposobu przeprowadzenia wyborów. Zalety, jakie zauważyliśmy w tej metodzie to m. in.:

 

- zwiększone bezpieczeństwo; w obecnej sytuacji wybory w jak dotąd znanej nam formule mogą być wielkim zagrożeniem, ponieważ możemy mieć nam kontakt z innymi głosującymi, jak i komisją wyborczą, dla której również styczność z tyloma osobami stanowi niebezpieczeństwo,

- możliwość głosowania dla osób przebywających zagranicą, często z powodu pracy, co uniemożliwia im przebywanie w kraju w czasie wyborów,

- ułatwienie dla osób starszych lub z niepełnosprawnościami, dla których trudnością może być dodarcie do miejsca wyborów,

- motywacja do głosowania dla osób, którym nie chciało się iść na wybory; teraz mają możliwość głosowania praktycznie pod ręką, co może wpłynąć na frekwencje wyborów.

Istnieją jednak również wady takiego rodzaju wyborów. Zauważyliśmy takie przeszkody:

- mimo wysoko rozwiniętej technologii, wciąż nie każdy w Polsce ma dostęp do Internetu, co w sytuacji możliwości głosowania jedynie online zaprzecza cesze powszechności wyborów demokratycznych;

- oprócz braku Internetu nie każdy może posiadać również sprzętów elektronicznych jak komputer lub telefon, bez których nie da się zagłosować przez Internet,

- starsze, szczególnie samotne osoby, którym nie ma kto pomóc, mogą mieć trudności z takim sposobem głosowania; mimo prostej instrukcji głosowania, nie każdy umiałby to zrobić;

- mimo zaawansowanych zabezpieczeń, istnieje możliwość zhakowania strony, przez którą miałyby się odbyć wybory; przez to mogłyby być one sfałszowane, a dane osobowe skradzione,

- aby móc zagłosować, trzeba potwierdzić swoją tożsamość, co mogłoby spowodować widoczność tego, na kogo wykorzystaliśmy swój głos; nie spełniałoby więc to cechy tajności wyborów;

- liczba osób, która logowałaby się na stronę do głosowania mogłaby sprawić zawieszenie serwerów, które ciężko przygotować na tak dużą liczbę zalogowań, co utrudniłoby przeprowadzenie wyborów.

Naszym zdaniem wybory prezydenckie w Polsce nie mogłyby zostać przeprowadzone przez Internet. W naszym kraju nigdy wcześniej metoda ta nie była wykorzystana, a więc nie mamy pewności jak miałoby to wyglądać. Kwestią są też wymienione przez nas wady dotyczące wyposażenia w nowe technologie. Sposób ten może być również w pewnym stopniu niezgodny z konstytucją. To wszystko wyklucza dla nas głosowanie przez Internet jako wybory demokratyczne.

 

        2. Media dziś to tzw. „czwarta władza”. Mamy z nimi styczność na co dzień, przez coraz łatwiejszy dostęp do nich: Internet w telefonie czy komputerze, całodobowe serwisy wiadomościowe w telewizji: można by długo wymieniać. Porównując je z topornymi metodami przekazu informacji takimi jak gazety, czy radio, zdawać by się mogło, że mamy klarowną sytuację, jeśli chodzi o dostęp do informacji. A jednak – wiele czynników może ten przekaz zagłuszać. Jest to szczególnie ważny temat w dobie pandemii koronawirusa, gdy wszyscy musimy być odpowiednio poinformowani w tej kwestii.

        Często zauważamy, że przekaz medialny, jaki przekazuje nam dana rozgłośnia jest niebywale stronniczy i subiektywny. Aby móc spojrzeć na problem odpowiednio z każdej strony przekaz powinien być obiektywny. W obecnej chwili większość serwisów informacyjnych, zarówno

polskich jak i zagranicznych, przedstawia swoją, mniej lub bardziej zmodyfikowaną, wersję przebiegu pandemii. Media robią to po to by osiągnąć daną korzyść – np. zdobyć wyborców dla swojego ugrupowania politycznego, lub zwiększyć ilość osób, które przeczytają dany artykuł.

        Szczególnie dużą rolę w drugim wspomnianym procederze grają dwa zjawiska opisywane anglojęzycznymi terminami: „clickbait” i „fake news”. „Clickbait” oznacza dosłownie „przynęta na kliknięcie”. Jest to określenie grupy popularnych w Internecie zachowań, takich jak tytuły wiadomości pisane samymi wielkimi literami, ich wyolbrzymiona treść względem faktycznego zdarzenia opisywanego, oraz nieoddające należycie treści artykułu miniatury, pełne kolorowych elementów graficznych. Zadaniem „clickbaitów” jest skłonienie internauty do kliknięcia w dany artykuł i będącego skutkiem wygenerowania przychodu dla wydawcy artykułu.

        Sformułowanie „Fake news” oznaczające „fałszywe wiadomości” opisuje proceder masowego tworzenia fałszywych lub zmanipulowanych wiadomości, zazwyczaj mający na celu zarobek wydawcy, czy też coraz częściej rozpowszechnianie propagandy.

        Media zręcznie manewrują pomiędzy przekazywaniem odbiorcom prawdy i zyskiem, płynącym z wielu odsłon artykułów związanych z wirusem. Możemy tutaj przytoczyć między innymi przykłady takich „fake newsów” rozprowadzanych przez media:

- temperatura 27°C unieszkodliwia wirusa,

- picie alkoholu chroni przed zakażeniem,

- o infekcji możemy przekonać się w wyniku samobadania polegającego na wstrzymaniu powietrza,

i wiele, wiele innych.

        Jak możemy zauważyć, pomimo rosnącej liczby środków przekazu, dostęp do wiarygodnych informacji pozostaje wciąż trudny. Zawsze powinniśmy porównywać to co przeczytamy z jednego źródła z innymi informacjami. Zmniejszamy tym samym szansę na bycie zmanipulowanym.

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wybory_parlamentarne_w_Estonii_w_2007_roku

https://en.wikipedia.org/wiki/Electronic_voting#United_States

https://pl.wikipedia.org/wiki/Fake_news

https://pl.wikipedia.org/wiki/Clickbait

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/towarzystwo-dziennikarskie-o-dziennikach-tvp-polsatu-i-tvn-te-same-informacje-rozny-sposob-przedstawienia

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Zaskakującym okazał się dla nas fakt, iż na świecie są miejsca, w których jest możliwość tego sposobu głosowania nie tylko w wyjątkowych przypadkach, jak chociażby nasza obecna sytuacja w Polsce i na świecie. Również to, jak wiele państw próbowało tej metody wyborów było dla nas dość zaskakujące. Wyzwaniem okazało się dla nas wyszukanie informacji na temat państwowych wyborów, które przeprowadzono właśnie przez Internet i które faktycznie okazały się udane.


Ciekawym doświadczeniem było też wyszukiwanie przykładów manipulacji mediów, oraz porównywanie subiektywnych; sprzecznych ze sobą informacji na temat koronawirusa podawanych przez duże polskie sieci medialne. Myślę, że nas wszystkich może nauczyć to tego, że nie wszystkie informacje podawane w mediach są faktami, lecz często opiniami na temat tego, co obecnie dzieje się na świecie.


Podobało Ci się

Komentarze

25.04.2020 16:36

Bardzo ładnie

25.04.2020 20:03

Bardzo ładnie zrobiliście 😍 spodobało mi się odwołanie do Konstytucji 🔥

27.04.2020 16:56

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

Tadzio

Praktyk

27.04.2020 19:32

Świetnie opisane zadania, trafne przykłady, wyczerpująca analiza.!
Brawo !!!

Józef

Mistrz

29.04.2020 09:15

Rzeczowa i wnikliwa praca. Oby tak dalej :)

03.05.2020 19:09

Rzetelna praca! Powodzenia w konkursie ;)

04.05.2020 21:42

dużo ciekawych wniosków

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś