1.Czy można przeprowadzić demokratyczne wybory online? 2.Rozwiązywanie trudnych sytuacji w dyskusji.

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 18.04.2020

PUNKTY: 6

7

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]
  1. Wybrałam zadanie drugie, dotyczące przeprowadzania demokratycznych wyborów online. Postanowiłam, że opiszę to zadanie, ponieważ odwołuje się ono nieco do problemu często ostatnio poruszanego w Polsce, czyli do mającego się odbyć 10 maja głosowania korespondencyjnego. Myślę, że jest to temat dość popularny wśród Polek i Polaków w dobie koronawirusa. Poruszanie takiego problemu może zainteresować młodą obywatelkę/młodego obywatela, ale także zachęcić ich do dyskusji na ten temat z rówieśnikami albo rodziną. Może również przyczynić się do ukształtowania własnej opinii oraz własnego poglądu.
  2. Wybrałam zadanie trzecie dotyczące rozwiązywania trudnych sytuacji w dyskusji. Sztuka dyskusji jest bardzo trudna, łatwo o zgubienie wątku czy niepotrzebne emocje. Bez opanowania jej podstaw nigdy nie uda się wykorzystać naszej wiedzy, ani przekonać do własnego stanowiska. Zasady te obowiązują nas na każdym kroku życia - w szkole, w domu, w pracy, czy w internecie. Umiejętne prowadzenie dyskusji i rozwiązywanie pojawiających się w nich niezgodności jest bardzo przydatną wiedzą, którą można codziennie wykorzystywać.
Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]
  1. Jeżeli wybory mają być przeprowadzone online, należy pamiętać o przestrzeganiu zasad demokratycznych wyborów. Aby wybory oraz ich rezultat mogły być uznane za zgodne ze standardami demokracji muszą zostać spełnione cztery zasady. Pierwsza z nich, zasada o powszechności wyborów, głosi, że każda osoba pełnoletnia (która ukończyła 18 rok życia) ma prawo do uczestnictwa w głosowaniu. Według zasady równości, każdy głos ma taką samą wartość, a jak mówi zasada bezpośredniości, każdy wyborca oddaje swój głos bezpośrednio na wybranego przez siebie kandydata. Każde głosowanie powinno być tajne i zapewniać wyborcom anonimowość, co zależne jest od odpowiednich warunków. W różnych miejscach na całym świecie. W 2002 roku władze USA przeznaczyło 125 milionów dolarów na sprzęt potrzebny do elektronicznego głosowania. Niestety, ponad dwie trzecie tego sprzętu miało usterki. W związku z tym liczba niepoprawnie zarejestrowanych toteż zgubionych głosów w niektórych hrabstwach państwa sięgała nawet 48%, co doprowadziło do sporów wśród obywatelek i obywateli. W zeszłym roku jednak USA zostały podzielone na 3 systemy głosowania: papierniczy, elektroniczny i mieszany. Mimo wcześniejszego niepowodzenia, kraj usprawnił swój sprzęt, przez co wszystko może być przeprowadzane bezproblemowo. Wprowadzenie elektronicznego systemu głosowania zapewne ma kilka zalet, chociażby rezygnację z papierowych kart do głosowania, a co za tym idzie, szybsze liczenie głosów. Oddanie głosu online oznacza, że można go oddać z każdej lokalizacji. Warunkiem jest dostęp do internetu, co w dzisiejszych czasach w dużej mierze nie stanowi problemu. Możliwość uczestnictwa w wyborach bez przymusu wychodzenia z domu na pewno wpłynęłaby na pozytywną zmianę frekwencji wyborczej. Wielu ludzi jednak mogłoby mieć pewne zastrzeżenia, co do głosowania przez internet. Oczywiste jest, że potrzebne jest więcej pieniędzy na zakup sprzętu wyborczego. Stanowiłoby to znaczną różnicę kwot w porównaniu do tej przeznaczanej na tradycyjne wybory. Myślę, że największą wadą głosowania online jest brak zapewnionej anonimowości, co jest sprzeczne z zasadą tajności demokratycznych wyborów, a zarazem jest ważne dla wielu wyborców. Ryzyko sfałszowania głosowania na pewno nie należy do zalet odbycia wyborów drogą internetową. Moim zdaniem, przeprowadzenie elektronicznego głosowania w Polsce byłoby na chwilę obecną niemożliwe do zrealizowania. Niejednokrotnie w telewizji słyszeliśmy, że nasze ministerstwo zdrowia nie ma wystarczających środków, żeby wesprzeć Polską medycynę. W związku z tym można by przypuszczać, że pieniędzy nie starczyłoby również na przeprowadzenie wyborów przez internet. Myślę, że w obecnych czasach główny mankament dla Polek i Polaków stanowiłaby wiarygodność wyborów i to, czy głosy nie zostaną sfałszowane. Jak napisałam wyżej, brak całkowitej i bezwzględnej anonimowości głosowania równałoby się złamaniem zasady demokratycznych wyborów. 
  2. Rozwiązanie zadania, które przygotowałam, w przejrzysty i czytelny sposób przekazuje niezbędną wiedzę dla każdego, kto chętny jest wdać się w dyskusję. Grafika atrakcyjnie ukazuje zasady wartościowej dyskusji i które z nich są najczęściej łamane oraz możliwe rozwiązania pojawiającej się trudnej sytuacji.Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]
  1. Podczas realizacji tego zadania nic nie sprawiło mi zaskoczenia. Wyszukiwanie informacji nie było dla mnie wyzwaniem, ale okazało się korzystne. Było to dla mnie okazją do dowiedzenia się wielu przydatnych rzeczy na temat elektronicznego głosowania nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. Mogłam wykorzystać nabytą wiedzę do przedyskutowania tego tematu z moimi domownikami i poznania ich opinii. Zadanie okazało się jednak bardzo wymagające, gdyż zajęło mi dość dużo czasu. Pożytkowałam się na stronie internetowej Wikipedii, która według mnie jest wiarygodnym źródłem informacji. Małym wyzwaniem mogło okazać się dla mnie przełożenie nowo pozyskanej wiedzy na słowa, które byłyby odpowiednie do zawarcia w mojej pracy. 
  2. Podczas realizacji zadania zaskakujące wydało mi się to, jak wiele istnieje zasad dobrej dyskusji i jak wiele z nich jest łamane. Dyskusja ma wiele twarzy, jednak pomimo różnic, dyskutanci zawsze powinni dążyć do osiągnięcia porozumienia. Niestety bywa, że dyskusje przeradzają się w kłótnie. W polityce zdarza się to niezwykle często. Rozmówcom nie zależy wówczas na porozumieniu, a raczej na zwróceniu na siebie uwagi obywateli. Wyzwanie dla mnie stanowił wybór najważniejszych zasad i poprawne uporządkowanie informacji na grafice tak, aby każdy czerpał z niej jak najwięcej korzyści.


Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

Majka

Praktyk

21.04.2020 15:52

Dobra relacja.

27.04.2020 16:59

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

27.04.2020 21:13

super

Józef

Mistrz

29.04.2020 09:23

Bardzo wnikliwa relacja

Historyca

Debiutant

30.04.2020 12:30

Bardzo wnikliwa praca! Gratuluję!

03.05.2020 19:36

Wspaniałe wnioski, całość ma bardzo estetyczną formę. Oby tak dalej! 🏅

04.05.2020 21:52

dobra robota

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś