Antonov. Jak z pozoru prosta informacja może się różnić.

REALIZACJA ZADANIA: "Zadanie zdalne"

Dodano: 13.04.2020

PUNKTY: 9

6

Jakie zadanie/zadania opiszecie? Dlaczego akurat takie zostało/-y wybrane? [min. 100 znaków]

Nasza grupa wybrała zadanie numer 1. Wydawało nam się ono najbardziej ciekawe oraz najbardziej istotne z uwagi na to, jaką ścieżkę kariery wybraliśmy sobie podczas tworzenia profilu na tej platformie – był to profil dziennikarski. Przejrzeliśmy mnóstwo portali prezentujących odmienne poglądy i przeczytaliśmy mnóstwo różnych wiadomości dotyczących pandemii i doszliśmy do wniosku, że najlepiej będzie pochylić się nad informacją o przybyciu do Polski największego samolotu transportowego na świecie. Już po pierwszym rzucie oka widać, że z pozoru prosta informacja może zawierać wiele różnic tym, co przekazuje, w jaki sposób jest przekazana i czyje „zasługi” potrafi podkreślić, choć nie jest to zawsze potrzebne. 

Jakie jest rozwiązanie zadania/zadań? [min. 200 znaków]

Pod naszą analizę poddaliśmy dwa artykuły informujące o przybyciu do Polski największego samolotu transportowego na świecie - Antonova AN-255 Mrija UR82060. W naszym zestawieniu znalazł się artykuły z portalów www.tvp.info (autorstwa osoby o nicku FA, ADOM) oraz next.gazeta.pl (autorstwa osoby o nicku mmz)

Oba teksty mają charakter informacyjny. W artykułach nie występuje opinia, w obu informacjach jest przedstawiony powód przybycia samolotu do naszego kraju oraz jego historia.

TVP INFO:

 • W tytule mamy informację o tym, że samolot przybędzie do Polski oraz przybliżoną liczbę sprzętu, którą samolot ma przewozić. Od razu spotykamy się z fake-newsem, ponieważ ze strony możemy wyczytać że samolot transportuje 400 ton maseczek, kombinezonów etc. Łatwo obalić tą informację, ponieważ samolot maksymalnie zabiera 250 ton (źródło: Wikipedia)
 • W dalszej części artykułu mamy informację o tym, co znajduje się na pokładzie oraz w jakiej ilości oraz o której samolot ma wylądować.
 • Dalsza część artykułu zawiera bardzo skróconą wersję historii modelu AN-225 Mrija oraz jeden tweet ze strony Polskiego MSZ o sukcesie.
 • Ostatni akapit zawiera informację o tym, że transport zasobów Polska ma dzięki premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, co nasza grupa uznała za celowe podkreślenie działań rządu na stronie mediów publicznych.
 • Informacja pochodzi z Polskiej Agencji Prasowej
 • https://www.tvp.info/47548711/najwiekszy-samolot-swiata-leci-do-polski-400-ton-sprzetu-na-walke-z-epidemia (już w samym linku mamy fake-news)

GAZETA.PL:

 • W tytule artykułu na stronie gazety.pl możemy wyczytać informację o tym że samolot leci z Chin i wyląduje we wtorek.
 • W kolejnej części (w pierwszym akapicie) mamy informację o tym, że samolot wystartował i że lądowania nie będziemy mogli obejrzeć przy płycie lotniska.
 • W dalszej części artykułu mamy bardzo szczególną historię transportowca oraz - czego w TVP Info zabrakło - wiele tweetów ukazujących wielkość samolotu.
 • Na koniec autor artykułu podaje zleceniodawcę transportu - jest nim grupa KGHM.
 • https://next.gazeta.pl/next/7,173953,25865446,najwiekszy-samolot-swiata-przyleci-do-polski-mrija-wyladuje.html


Naszym zdaniem, bardziej wiarygodny jest artykuł pochodzący z Gazety.pl. Dlaczego? Możemy się dowiedzieć więcej o samolocie oraz o samym transporcie, dlaczego samolot przylatuje do Polski i czyja jest to zasługa oraz - podstawowa rzecz - w tym tekście autor nie próbuje czytelnikowi wmówić nieprawdy - Antonov nie przewozi 400 ton ładunku.

Czy coś było zaskakujące podczas realizacji zadania/zadań? Czy coś okazało się wyzwaniem? [min. 100 znaków]

Z realizacją zadania nasza grupa nie miała większych problemów. Dokładnie przeanalizowaliśmy oba teksty, nie patrzyliśmy także na poglądy reprezentowane "na co dzień" na danej stronie. Największym zaskoczeniem dla nas było to, że nawet w na pozór prostej i "szybkiej" informacji można zamieścić także i trochę polityki. Zdziwiły nas także fake-newsy, ponieważ zweryfikowanie informacji o ładowności Antonova AN-255 Mrija zajęło nam niecałe 30 sekund. Czy to był zwykły przypadek, czy próba pokazania "spektakularnego sukcesu rządu", tego nie jesteśmy w stanie powiedzieć. Miejmy nadzieję, że to zwykła pomyłka. Mimo wszystko małym wyzwaniem dla naszej grupy okazało się wyszukiwanie odpowiedniej do takiego porównania informacji. Chcieliśmy, by nie była ona wypełniona polityką, lecz by była to standardowa informacja. I nam się udało.

Dokumenty dodatkowe

Podobało Ci się

Komentarze

27.04.2020 17:04

Super praca, życzę powodzenia w konkursie 💕

Leopold

Praktyk

01.05.2020 22:56

@Polincia

dziękujemy

27.04.2020 21:28

bardzo mi się podoba

Józef

Mistrz

30.04.2020 17:42

Bardzo rzeczowo wykonane zadanie :)

04.05.2020 21:54

ciekawe porównanie info

02.06.2020 11:04

Ciekawy wytwór

Jeżeli uważasz, że relacja zawiera nieodpowiednie treści, zgłoś to administratorowi Zgłoś