Interesuje Was wzięcie udziału w lekcji WOS on-line, dotyczącej wyborów w Polsce? A może szukacie podręcznika lub scenariuszy lekcji z WOS, które możecie wykorzystać w swojej pracy? Jeśli na któreś z tych pytań odpowiedzieliście "tak", to koniecznie przeczytajcie poniższy artykuł!
JAK WYBIERAMY WŁADZE? CZYLI LEKCA WOS DLA KAZDEGO
"Wybory to święto demokracji" - to nie tylko pusty slogan, ale święta prawda o tym najlepszym z wymyślonych dotąd ustrojów. Zapraszamy na webinarium-lekcję dla nauczycieli i uczniów, a może także rodziców o tym, jak w Polsce wybiera się parlament i prezydenta. Dr. Łukasz Pawłowski, współautor podręcznika CEO "Przewodnik obywatelski" wyjaśni, o co chodzi z "czteroprzymiotnikowymi" wyborami, pokaże związek między wyborami a ustrojem politycznym. Porozmawiamy też oczywiście o najbliższych wyborach prezydenckich:) Alicja Pacewicz, współzałożycielka i ekspertka CEO pokaże, jak korzystać z podręcznika w liceach i technikach i opowie o programach edukacyjnych związanych z edukacją wyborczą, prowadzonych przez fundację od 25 lat. Zapraszamy!
ZAPISZ SIĘ NA BEZPŁATNE WEBINARIUM
18 MAJA 2020 godz. 13.30
PRZEWODNIK OBYWATELSKI - NOWY PODRĘCZNIK DO WIEDZY O SPOŁECZEŃSTWIE
Z radością informujemy, że ukończyliśmy właśnie opracowywanie nowego podręcznika CEO👉 Przewodnik obywatelski do wiedzy o społeczeństwie👈. Pierwsza część podręcznika została w ubiegłym roku dopuszczona do użytku szkolnego przez Ministra Edukacji Narodowej i wpisana do wykazu podręczników przeznaczonych do kształcenia ogólnego do nauczania wiedzy o społeczeństwie na poziomie liceum ogólnokształcącego i technikum w zakresie podstawowym.
Podręcznik ten we wnikliwy i zarazem atrakcyjny sposób:
✍ przedstawia społeczne i polityczne ramy funkcjonowania współczesnego człowieka
✍ ukazuje mechanizmyi dylematy wspólnoty narodowej, państwa oraz społeczeństwa obywatelskiego, widziane zwłaszcza z perspektywy młodych ludzi
✍ wyjaśnia zasady demokracji i pokazuje, czym różni się demokracja większościowa od konstytucyjnej, jak działają organy władzy oraz jak obywatele i obywatelki mogą na nie wpływać.
Wydawane przez nas podręczniki i publikacje cieszą się uznaniem nauczycieli i mamy nadzieję, że także Przewodnik obywatelski spełni ich potrzeby i oczekiwania w zakresie edukacji społecznej, obywatelskiej, prawnej i globalnej. W roku 2020, gdy my wszyscy i nasze szkoły zostały dotknięte globalną epidemią, zadajemy sobie pytanie o to, co jest najważniejsze - w życiu publicznym, społecznym i edukacji.
Jesteśmy przekonani, że właśnie na tę potrzebę dobrze odpowiada podręcznik CEO i towarzyszące mu materiały dodatkowe, scenariusze zajęć oraz propozycje projektów edukacyjnych. Unikalne cechy podręcznika CEO, to:
👉 powiązanie wartościowych tekstów teoretycznych z doświadczeniem życiowym uczniów i uczennic,
👉pytania kluczowe do każdej lekcji,
👉cytaty z prasy i innych publikacji,
👉odwołania do wyników badań
👉interaktywne ćwiczenia towarzyszące każdemu działowi.
Przewodnik obywatelski nawiązuje merytorycznie i dydaktycznie do niezwykle popularnego podręcznika CEO KOSS. Kształcenie Obywatelskie w Szkole Samorządowej, z którego od lat korzystają polskie szkoły (w poprzednich latach - gimnazja, a dziś – szkoły podstawowe). Wierzymy, że dzięki naszemu nowemu podręcznikowi i programom do wiedzy o społeczeństwie, kształcenie kompetencji obywatelskich wśród uczniów i uczennic przyniesie widoczne efekty i stanie się źródłem satysfakcji nauczycieli i dyrektorów szkół.
Zapraszamy do zapoznania się ze spisem treści i przykładową lekcją z naszego podręcznika cz 1 i lekcją z podręcznika cz 2.
Alicja Pacewicz
ekspertka CEO
7 MINILEKCJI OBYWATELSKICH
Minilekcje obywatelskie są przeznaczone głównie dla tych, którzy na co dzień pracują z Przewodnikiem obywatelskim, ale mogą być z powodzeniem wykorzystywane do pracy z innymi podręcznikami. Z minilekcjami można zrobić praktycznie wszystko – dowolnie łączyć z innymi materiałami, stosować na początku lub na końcu zajęć, bądź wybierać z nich tylko te elementy, które urozmaicą pracę z uczniami. Co ważne, można wyświetlać je również w całości jako materiał powtórzeniowy. Zawarte w nich pytania można potraktować jako pytania dla uczniów lub tematy pracy domowej. Każda minilekcja uzupełniona została dodatkowo materiałem dla nauczyciela, w którym znajdą się przykładowe pytania i propozycje aktywności uczniowskich, słowniczek pojęć, kalendarium i biogramy ważnych postaci.